Nauka

Czy naprawdę starzejemy się wolniej?

Jest wiele przyczyn, dla których ludzie wolniej się starzeją. Należą do nich lepsza opieka medyczna i rzadszy nałóg palenia tytoniu, większa aktywność ruchowa i lepsze odżywianie. Jest wiele przyczyn, dla których ludzie wolniej się starzeją. Należą do nich lepsza opieka medyczna i rzadszy nałóg palenia tytoniu, większa aktywność ruchowa i lepsze odżywianie. Ilustracja Fatinha Ramos
Pod wieloma względami starzejemy się lepiej, ale pewnych granic nie przekroczymy.
Claudia WallisŚwiat Nauki Claudia Wallis

Często słyszymy, że sześćdziesiątka to nowa pięćdziesiątka, a siedemdziesiątka jest nową sześćdziesiątką. To frazes, którego źródłem są stare zdjęcia. Wystarczy, że spojrzymy na zdjęcia dziadków lub pradziadków (zależnie od własnego wieku), aby dostrzec ich przygarbione, zwiotczałe ciała, pomarszczone twarze. Wielu z nich wydaje się przykutych do fotela, chociaż ledwie skończyli 60 lat. Co za kontrast w porównaniu do pełnych wigoru współczesnych sześćdziesięciolatków!

W najnowszych badaniach, porównujących populacje urodzone w różnych dziesięcioleciach, sięgnięto głębiej poza ten powierzchowny obraz, aby określić faktyczne różnice w tym, jak się starzejemy.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Świat Nauki; s. 85
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021