Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Seks, dragi i polityka

Wydana właśnie po polsku książka Preciado  trafia w sam środek żywej dyskusji o ludziach niemogących zaakceptować własnych ciał, publicznie deklarujących transseksualizm lub niebinarność, próbujących na nowo zdefiniować tożsamość seksualną. Wydana właśnie po polsku książka Preciado trafia w sam środek żywej dyskusji o ludziach niemogących zaakceptować własnych ciał, publicznie deklarujących transseksualizm lub niebinarność, próbujących na nowo zdefiniować tożsamość seksualną. Shutterstock
Ta książka wszystko zawdzięcza testosteronowi – deklaruje jej autor Paul B. Preciado. „Testo ćpun” jest odważną próbą poszukiwania tożsamości seksualnej w świecie pełnym hormonalnych pokus i farmakologicznych miraży.
Paul B. PreciadoPaco Freire/Zuma Press/Forum Paul B. Preciado

Lubimy porównywać ludzkie ciało do maszyny. Labirynt rurek (naczyń krwionośnych), kabli (włókien nerwowych), którymi oplecione są zbiorniki, filtry i pompy (w zależności od swoich funkcji narządy wewnętrzne). Nadzór nad tym systemem sprawuje ośrodkowy układ nerwowy, ale jest jeszcze drugie dowództwo działające z nim w parze, dzięki któremu niewidoczna sieć sygnałów chemicznych koordynuje pracę tych wszystkich organów.

To za sprawą bioaktywnych posłańców, zwanych hormonami, które silnie determinują nasze życie, możemy dojrzewać, rozmnażać się, trawić czy też po prostu wstawać rano z łóżka i bez strachu podejmować codzienne wyzwania. Z ich ukrytej siły nie zdajemy sobie sprawy, kiedy wszystko działa sprawnie. Natomiast każdy niedobór lub nadmiar tych substancji daje się mocno we znaki, bo utrzymanie stabilności środowiska wewnętrznego jest warunkiem zdrowego życia. A wszelkie odstępstwa od normy to występek przeciw naturze.

Ale Paul B. Preciado postanowił zaburzyć tę równowagę własnego ciała. Hiszpański aktywista, pisarz i filozof, wcześniej Beatriz Preciado, przedstawił w swojej książce „Testo ćpun”, wydanej po raz pierwszy w jego ojczystym języku w 2008 r., przyprawiającą o zawrót głowy relację z trwającego przez 236 dni eksperymentu nielegalnego przyjmowania testosteronu. Dopiero teraz oficyna Krytyki Politycznej zdecydowała się opublikować w Polsce ten swoisty manifest znanego prowokatora (poprzedzony inspirującą przedmową Natalii Sielewicz), co jak na nasze warunki też jest prowokacją, gdyż trafia w sam środek żywej dyskusji o ludziach niemogących zaakceptować własnych ciał, publicznie deklarujących transseksualizm lub niebinarność, próbujących na nowo zdefiniować tożsamość seksualną.

Potwory i demony

Co składa się na „prawdziwego” mężczyznę lub kobietę w XXI w.

Polityka 25.2021 (3317) z dnia 15.06.2021; Nauka i cywilizacja; s. 62
Reklama