Nauka

Seks, dragi i polityka

Wydana właśnie po polsku książka Preciado  trafia w sam środek żywej dyskusji o ludziach niemogących zaakceptować własnych ciał, publicznie deklarujących transseksualizm lub niebinarność, próbujących na nowo zdefiniować tożsamość seksualną. Wydana właśnie po polsku książka Preciado trafia w sam środek żywej dyskusji o ludziach niemogących zaakceptować własnych ciał, publicznie deklarujących transseksualizm lub niebinarność, próbujących na nowo zdefiniować tożsamość seksualną. Shutterstock
Ta książka wszystko zawdzięcza testosteronowi – deklaruje jej autor Paul B. Preciado. „Testo ćpun” jest odważną próbą poszukiwania tożsamości seksualnej w świecie pełnym hormonalnych pokus i farmakologicznych miraży.
Paul B. PreciadoPaco Freire/Zuma Press/Forum Paul B. Preciado

Lubimy porównywać ludzkie ciało do maszyny. Labirynt rurek (naczyń krwionośnych), kabli (włókien nerwowych), którymi oplecione są zbiorniki, filtry i pompy (w zależności od swoich funkcji narządy wewnętrzne). Nadzór nad tym systemem sprawuje ośrodkowy układ nerwowy, ale jest jeszcze drugie dowództwo działające z nim w parze, dzięki któremu niewidoczna sieć sygnałów chemicznych koordynuje pracę tych wszystkich organów.

To za sprawą bioaktywnych posłańców, zwanych hormonami, które silnie determinują nasze życie, możemy dojrzewać, rozmnażać się, trawić czy też po prostu wstawać rano z łóżka i bez strachu podejmować codzienne wyzwania.

Polityka 25.2021 (3317) z dnia 15.06.2021; Nauka i cywilizacja; s. 62
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Droga sztuka – w co się teraz inwestuje

Aukcyjny rynek sztuki w Polsce w swojej 30-letniej historii przeżywał hossy i bessy, mody i nagłe zwroty. Ale mniej więcej od roku po prostu staje na głowie.

Piotr Sarzyński
22.07.2021