Nauka

Wielkie zdziczenie

Powrót wilka, rysia i misia

Według aktualnych wyliczeń w Polsce żyje 1500–2300 wilków. Według aktualnych wyliczeń w Polsce żyje 1500–2300 wilków. Shutterstock
Wytępieni drapieżcy wracają. Czy w Europie XXI w. wilka, rysia i niedźwiedzia będzie tak łatwo zobaczyć w naturze jak jelenia, sarnę i dzika?
Na terenie Polski doliczono się 200–250 rysi.Shutterstock Na terenie Polski doliczono się 200–250 rysi.

Kiedy w połowie lat 90. ubiegłego wieku na lekcji geografii w szkole podstawowej nauczyciel poruszał problemy europejskich ekosystemów, wskazując, że w łańcuchu pokarmowym brakuje dużych drapieżników – wilków, rysi i niedźwiedzi – bo zostały wybite na większości terenów kontynentu, jego słowa zbiegały się z powolnym odradzaniem się tych gatunków w efekcie zakazu polowań i ochrony siedlisk w ramach konwencji berneńskiej z 1979 r. Ćwierć wieku później widać wyraźne oznaki powrotu dużych ssaków drapieżnych w rejony, w których nie było ich od wieków, bądź wzrostu ich populacji w miejscach, gdzie były nieliczne.

Polityka 30.2021 (3322) z dnia 20.07.2021; Nauka i cywilizacja; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielkie zdziczenie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021