Nauka

Mumia, która mówi

Mumia, która mówi. Tajemnice „człowieka z lodu”

Na użytek wystawy w monachijskim muzeum wykonano replikę mumii „człowieka z lodu”. Na użytek wystawy w monachijskim muzeum wykonano replikę mumii „człowieka z lodu”. Sven Hoppe/DPA / PAP
Ciało odkrytego 30 lat temu w Alpach hibernatusa to kopalnia wiedzy o nim samym i czasach, w których żył, ale również o nas. Dzięki Ötziemu możemy bowiem zrozumieć, jak wyglądała ewolucja kulturalna i biologiczna przez ostatnie 5300 lat.
Alpy Ötztalskie, miejsce odkrycia zamarzniętego człowieka sprzed 5 tys. lat.Leopold Nekula/Sygma/Getty Images Alpy Ötztalskie, miejsce odkrycia zamarzniętego człowieka sprzed 5 tys. lat.

Po szybkiej wspinaczce mężczyzna dotarł do lodowca Simlaun. Poczuł głód, więc przycupnął w załomie skalnym, osłonięty od wiatru, i wyciągnął z plecaka mięso koziorożca i jelenia oraz pszenny placek. Próbował się uspokoić, łudząc się, że zaprzestano pościgu. Nagle usłyszał, że ktoś go woła i adrenalina znowu uderzyła mu do głowy. Ledwo wstał, by się skryć, gdy poczuł w plecach dotkliwy ból, bo wypuszczona z 30 m strzała wbiła się głęboko w plecy. Upadając, uderzył się w głowę. Jego ciało i ekwipunek przetrwały w lodowcu przez 5300 lat, a zostało odnalezione podczas upalnego lata 1991 r.

Polityka 38.2021 (3330) z dnia 14.09.2021; Nauka i cywilizacja; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Mumia, która mówi"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021