Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Mumia, która mówi

Mumia, która mówi. Tajemnice „człowieka z lodu”

Na użytek wystawy w monachijskim muzeum wykonano replikę mumii „człowieka z lodu”. Na użytek wystawy w monachijskim muzeum wykonano replikę mumii „człowieka z lodu”. Sven Hoppe/DPA / PAP
Ciało odkrytego 30 lat temu w Alpach hibernatusa to kopalnia wiedzy o nim samym i czasach, w których żył, ale również o nas. Dzięki Ötziemu możemy bowiem zrozumieć, jak wyglądała ewolucja kulturalna i biologiczna przez ostatnie 5300 lat.
Alpy Ötztalskie, miejsce odkrycia zamarzniętego człowieka sprzed 5 tys. lat.Leopold Nekula/Sygma/Getty Images Alpy Ötztalskie, miejsce odkrycia zamarzniętego człowieka sprzed 5 tys. lat.

Po szybkiej wspinaczce mężczyzna dotarł do lodowca Simlaun. Poczuł głód, więc przycupnął w załomie skalnym, osłonięty od wiatru, i wyciągnął z plecaka mięso koziorożca i jelenia oraz pszenny placek. Próbował się uspokoić, łudząc się, że zaprzestano pościgu. Nagle usłyszał, że ktoś go woła i adrenalina znowu uderzyła mu do głowy. Ledwo wstał, by się skryć, gdy poczuł w plecach dotkliwy ból, bo wypuszczona z 30 m strzała wbiła się głęboko w plecy. Upadając, uderzył się w głowę. Jego ciało i ekwipunek przetrwały w lodowcu przez 5300 lat, a zostało odnalezione podczas upalnego lata 1991 r.

Polityka 38.2021 (3330) z dnia 14.09.2021; Nauka i cywilizacja; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Mumia, która mówi"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >