„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Wojna duchów

Uzbrojenie na nową wojnę

Duże drony XQ58 Valkyrie są stosunkowo łatwym celem dla obrony przeciwlotniczej. Mogą jednak przenosić mniejsze drony wysyłane w strefę największego ryzyka, aby dokonać uderzenia bądź rozpoznania. Duże drony XQ58 Valkyrie są stosunkowo łatwym celem dla obrony przeciwlotniczej. Mogą jednak przenosić mniejsze drony wysyłane w strefę największego ryzyka, aby dokonać uderzenia bądź rozpoznania. Akela Freedom
Po latach wojowania z terroryzmem USA szykują się do starcia z równorzędnym przeciwnikiem. Czy nowe systemy uzbrojenia sprawią, że potencjalny konflikt zbrojny między mocarstwami będzie niewidzialną wojną nowoczesnych urządzeń?
Kratos XQ-58 Valkyrie – samolot bez pilota. Tu zrzuca mniejszego drona, ALTIUS-600, który ma wykonać zadanie w szczególnie niebezpiecznym obszarze.U.S. Air Force/Wikipedia Kratos XQ-58 Valkyrie – samolot bez pilota. Tu zrzuca mniejszego drona, ALTIUS-600, który ma wykonać zadanie w szczególnie niebezpiecznym obszarze.

Działania wojenne i szykowane do nich uzbrojenie nie istnieją w oderwaniu od spodziewanego przeciwnika. Przez blisko 50 lat zimnej wojny głównymi rywalami pozostawały USA i ZSRR. Przełom tysiącleci upłynął pod znakiem końca historii. Na arenie międzynarodowej nie było państwa, które mogłoby nawiązać równorzędną walkę z siłami zbrojnymi USA, a te zaczęły rozwijać systemy uzbrojenia przeznaczone do konfliktów zwanych asymetrycznymi bądź niskiej intensywności, które często bardziej od starcia żołnierzy przypominały akcje antyterrorystyczne policji.

Polityka 43.2021 (3335) z dnia 19.10.2021; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Wojna duchów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021