Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Zagrożone czy groźne

Czy orki mszczą się na ludziach?

Niektóre stada orek polują wyłącznie na ssaki morskie (foki, morświny, lwy morskie), inne żywią się tylko rybami. Niektóre stada orek polują wyłącznie na ssaki morskie (foki, morświny, lwy morskie), inne żywią się tylko rybami. Shutterstock
Od jakiegoś czasu obserwuje się niepokojące zachowania gibraltarskich orek, które zdają się celowo atakować i niszczyć łodzie. Czy te morskie ssaki mszczą się na ludziach?
Z analiz z 2016 r. wynika, że osobniki, które wchodziły w interakcje z łodziami i chwytały tuńczyki złapane przez rybaków na sznur haczykowy, czerpały szereg korzyści.Mlewan/Wikipedia Z analiz z 2016 r. wynika, że osobniki, które wchodziły w interakcje z łodziami i chwytały tuńczyki złapane przez rybaków na sznur haczykowy, czerpały szereg korzyści.

Orki żyjące u wybrzeży Kadyksu były niegdyś jedną z głównych atrakcji lokalnej turystyki. Zazwyczaj pozwalały zbliżyć się do siebie na pewną odległość, czasami wykazywały umiarkowane zainteresowanie statkami, ale nie na tyle duże, by podpływać do łodzi czy ich dotykać. Wszystko zmieniło się latem zeszłego roku. To właśnie wtedy zaczęto donosić o niepokojącym zachowaniu orek zamieszkujących wody Cieśniny Gibraltarskiej. Miały one wchodzić w nietypowe interakcje z łodziami: popychać je, uderzać o ich dno, obracać nimi, a także niszczyć ruchome elementy konstrukcyjne, w tym przede wszystkim stery.

Polityka 48.2021 (3340) z dnia 23.11.2021; Nauka i cywilizacja; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Zagrożone czy groźne"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021