Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Pochwała przaśności

Skąd ten sukces Słowian

Grób wielkomorawskiego rycerza z IX w., odkryty na Morawach niedaleko zamku Pohansko pod Brzecławiem. Grób wielkomorawskiego rycerza z IX w., odkryty na Morawach niedaleko zamku Pohansko pod Brzecławiem. CTK / PAP
Czy sukces osadniczy Słowian wziął się stąd, że byli prości i mało wymagający? Spór o ich pochodzenie bliski jest rozstrzygnięcia.
Miniatura kroniki Radziwiłłowskiej (późny XV wiek) ukazująca zniewolonych Słowian ciągnących wóz ambasadora Awarów przybywającego na dwór bizantyjskiego cesarza Herakliusza.EAST NEWS Miniatura kroniki Radziwiłłowskiej (późny XV wiek) ukazująca zniewolonych Słowian ciągnących wóz ambasadora Awarów przybywającego na dwór bizantyjskiego cesarza Herakliusza.

Tajemnica pochodzenia Słowian wciąż dzieli naukowców, bo nie wiedzieliśmy dotąd, jaki bodziec uruchomił po połowie pierwszego tysiąclecia n.e. niezwykły proces slawizacji ogromnych obszarów Europy. Niespodziewane wytłumaczenie podpowiadają niedawne wyniki badaczy grenlandzkich rdzeni lodowych, którzy dostrzegli wielki kryzys klimatyczny w połowie VI w. n.e. Geologom udało się zidentyfikować jego przyczynę: wielki wybuch wulkanu Ilopango w Salwadorze, który był jedną z pięciu najpotężniejszych erupcji w ciągu ostatnich 10 tys.

Polityka 49.2021 (3341) z dnia 30.11.2021; Nauka i cywilizacja; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Pochwała przaśności"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022