Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nauka

Księżyc blisko Kłodzka

Księżyc blisko Kłodzka! Krótka historia krótkofalarstwa

EME stwarza bardzo duże wyzwania sprzętowe. Ważne jest m.in. płynne i precyzyjne naprowadzanie anteny na Księżyc, aby ta ciągle oświetlała jego tarczę w całości. EME stwarza bardzo duże wyzwania sprzętowe. Ważne jest m.in. płynne i precyzyjne naprowadzanie anteny na Księżyc, aby ta ciągle oświetlała jego tarczę w całości. Przemysław Ziemacki
Nieco na uboczu, w starym kontenerze, korzystając częściowo ze sprzętu z demobilu, grupa entuzjastów nadaje nowe znaczenie pojęciu łączności satelitarnej. Przesyła między sobą sygnały odbite od Srebrnego Globu.
Andrzej Matuszny w trakcie zawodów krótkofalarskich. Na drugim planie największa z anten Kłodzkiej Grupy EME.Przemysław Ziemacki Andrzej Matuszny w trakcie zawodów krótkofalarskich. Na drugim planie największa z anten Kłodzkiej Grupy EME.

To chyba jedyny prawdziwy sport. Bez pieniędzy, polityki i reklam. Nawet na najwyższej półce nie ma mowy o zyskach finansowych – mówi Andrzej Matuszny, radioamator w drugim pokoleniu. Historia krótkofalarstwa to praktycznie historia radia w ogóle, jednak pojawienie się samego terminu wynikało z konieczności oddzielenia pasm, na których transmisje będą mogli prowadzić tylko zawodowcy od tych dla amatorów.

Na falach

Tym ostatnim przypadły fale krótsze niż 200 m (częstotliwości od 1500 KHz w górę), uznawane w drugiej dekadzie ubiegłego wieku za nieprzydatne.

Polityka 39.2022 (3382) z dnia 20.09.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Księżyc blisko Kłodzka"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >