Nauka

Wirusowe zawirowanie

Covid: wirusowe zawirowanie. 10 ważnych pytań po trzech latach pandemii

Dług zdrowotny, który powstał w Polsce także w wyniku przestawienia niemal całej służby medycznej na udzielanie pomocy chorym z Covid-19, doprowadził do fatalnych następstw. Dług zdrowotny, który powstał w Polsce także w wyniku przestawienia niemal całej służby medycznej na udzielanie pomocy chorym z Covid-19, doprowadził do fatalnych następstw. Bartek Kiełbowicz
Mijają trzy lata od początku pandemii. Jak zmienił się w tym czasie wirus? Jak zmieniła się medycyna? Jak zmieniliśmy się my? I czy jesteśmy gotowi na kolejne podobne wyzwanie?
Koronawirus nie oszczędził również przeludnionego więzienia w Quezaltepeque w Salwadorze.Yuri Cortez / AFP/East News Koronawirus nie oszczędził również przeludnionego więzienia w Quezaltepeque w Salwadorze.

Bez masek w sklepach i przy wigilijnym stole. Niedawno przypomnieliśmy sobie, jak wyglądają normalne święta. Dla wielu z nas SARS-CoV-2 wydaje się dziś bardziej abstrakcją niż zagrożeniem, jakim był jeszcze na początku 2022 r. Postrzeganie ryzyka spadło radykalnie, podobnie jak akceptacja dla środków ostrożności. Nawet ci, którzy zdają sobie sprawę, że pandemia jeszcze trwa, piją kawę w zatłoczonych kawiarniach, chodzą do kin i wybierają się na sylwestrowe imprezy. Kolejna pandemiczna zima (w Polsce pierwszy przypadek wykryto 4 marca 2020 r.) jest zupełnie inna niż poprzednie.

Sytuacja w Europie różni się jednak od tej, z którą mierzą się Chiny – choć wydawało się, że kraj, z którego na początku 2020 r. koronawirus rozprzestrzenił się na cały świat, powinien być również pierwszym, jakiemu uda się go pokonać. Opresyjna polityka „zero covid” spowodowała efekt odwrotny – sfrustrowani mieszkańcy Państwa Środka są dziś dotknięci skutkami wariantu omikron o wiele bardziej niż reszta globu. Brakuje im odporności, bo obrana metoda – kwarantanny, masowe testy i zamykanie miast – mogła mieć sens tylko po wykryciu pierwszych zakażeń, kiedy wirus był nieznany, szczepionki niedostępne, a szpitale nieprzygotowane. Wówczas chodziło o zatrzymanie zachorowań na jak najniższym poziomie.

I rzeczywiście – podczas gdy inne kraje nie potrafiły poradzić sobie z wysoką falą zgonów, Chiny uchodziły za prymusa, jak skutecznie zapobiegać kryzysowi zdrowotnemu. Jednak z perspektywy trzech lat wyższość autorytarnego systemu zarządzania pandemią okazała się porażką. Tak jak ślepa wiara w to, że szczepionkami własnej produkcji, opartymi na starszych technologiach, będzie można uporać się z kryzysem na tak masową skalę. Chińskie wakcyny, Coronavac i Sinopharm, nie są bezużyteczne, jak twierdzą niektórzy, ale nigdy nie były tak dobre jak szczepionki stosowane w innych częściach świata (dane z Hongkongu opublikowane w październiku tego roku pokazały, że dwie dawki szczepionki z mRNA, stosowanych m.

Polityka 1/2.2023 (3396) z dnia 27.12.2022; Temat na Nowy Rok; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Wirusowe zawirowanie"
Reklama