Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Umykające kwarki

Narażę się: fizyka cząstek elementarnych od pół wieku stoi w miejscu. Jak rock’n’roll

Dlaczego pojedynczych kwarków nikt nie widział? Im bardziej chcemy je od siebie rozdzielić, tym większy opór stawiają. Dlaczego pojedynczych kwarków nikt nie widział? Im bardziej chcemy je od siebie rozdzielić, tym większy opór stawiają. Richard Kail/SPL / EAST NEWS
Narażę się pewnie wielu, ale moim zdaniem przez ostatnie pół wieku w rock’n’rollu i rocku niewiele nowego się wydarzyło. Podobnie jest z fizyką cząstek elementarnych.
Prof. Jerzy Kowalski-GlikmanAnna Amarowicz/Polityka Prof. Jerzy Kowalski-Glikman

Niedawno obchodziliśmy 60. rocznicę dwóch zdarzeń. 1 lutego 1964 r. na szczycie listy Top 100 magazynu „Billboard” zagościł po raz pierwszy utwór „I Want to Hold Your Hand” The Beatles. Tego samego dnia w cenionym branżowym piśmie „Physics Letters” ukazała się dwustronicowa publikacja Murraya Gell-Manna „Schematyczny model budowy barionów i mezonów”. Nie była to ani pierwsza, ani tym bardziej ostatnia piosenka Beatlesów na szczycie list; podobnie – praca Gell-Manna stanowiła tylko kolejny kamień milowy na drodze do zrozumienia praw fizyki rządzących światem cząstek elementarnych.

Nie ma przypadku w tym, że złota era muzyki rozrywkowej pokrywa się z niezwykle płodnym okresem dla fizyki fundamentalnej. Były to czasy wspaniałej, trwającej kilkanaście lat wielkiej rewolucji społecznej, kiedy wszystko wydawało się możliwe, a przyszłość jawiła się w jasnych barwach.

Rock’n’roll

Pod koniec lat 50. XX w., kiedy słuchało się Elvisa Presleya, Jerry’ego Lee Lewisa czy Chucka Berry’ego, fizyka fundamentalna znajdowała się w paranoicznym stanie. Wiadomo już było, że świat składa się z atomów, atomy z jądra atomowego i krążących wokół niego elektronów, a jądra atomowe – z dwóch cząstek, protonów i neutronów. Ponieważ jądro atomu jest niezwykle małe, dodatnio naładowane protony bardzo mocno się odpychają, ale odpychanie to kompensowane jest przez jeszcze silniejsze wzajemne przyciąganie protonów i neutronów. Cząstki oddziałujące w taki sposób nazywamy dziś hadronami. Ku zaskoczeniu fizyków prowadzone w latach rock’n’rolla eksperymenty wykazały niezbicie, że hadrony nie są tylko dwa: jest ich całe multum. Wszystkie wyglądały na jak najbardziej elementarne, ale jak to możliwe, pytano, że fundamentalnych składników materii jest tak wiele?

Polityka 13.2024 (3457) z dnia 19.03.2024; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Umykające kwarki"
Reklama