Seksu sens

O problemach w łóżku trzeba rozmawiać. Ale jak?

Dobra komunikacja to podstawa. Dobra komunikacja to podstawa. Shutterstock
Kluczowym elementem szczęśliwego pożycia jest dobra komunikacja – wyjaśnia seksuolożka Magdalena Krzak.

Gdy coś niepokojącego dzieje się w sypialni – np. partnerka raz po raz wymiguje się od seksu, wydaje się nim nieusatysfakcjonowana – mężczyźni często myślą o tym w kategoriach własnej porażki. Gotowi są przypisywać sobie winę, szukając przyczyn w rzekomej niesprawności, fizjologicznych niedostatkach. Słowem przyjąć, że „nie są w tym dość dobrzy”. Albo też popadają w fatalistyczne przekonanie, że kobiet to właściwie nie da się w tych sprawach zrozumieć. Tymczasem większość kłopotów nie ma ani fizjologicznej, ani „sprawnościowej” przyczyny. Bardzo często najważniejszym elementem szczęśliwego pożycia jest dobra komunikacja. Wbrew pozorom to kobiety mogą mieć w tej sferze nawet większe kłopoty niż mężczyźni. Warto zrozumieć dlaczego.

Ona obawia się o tym rozmawiać

Powodów, dla których kobiety nie potrafią otwarcie mówić o seksie, jest wiele. Leżą między innymi w uwarunkowaniach kulturowych. Zazwyczaj mężczyźni mają większe przyzwolenie na opowiadanie o doświadczeniach erotycznych i jasne wyrażanie swoich potrzeb. Mogą budzić podziw, kiedy chwalą się podbojami seksualnymi. Z kolei kobiety, które mówią o zdobywaniu kolejnych partnerów, mogą narazić się na etykietkę „łatwej”, „puszczalskiej”. Może się to przyczynić do sytuacji, w której bezpośredni sposób wyrażenia swoich potrzeb seksualnych będzie utrudniony z powodu lęku przed byciem uznaną za wulgarną lub nazbyt doświadczoną seksualnie. W efekcie kobiece potrzeby nie zostaną wyrażone, pozostaną w sferze domysłów mężczyzny.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że większość z nas nie wyniosła z domu umiejętności rozmowy na intymne tematy, ponieważ rodzice sami krępowali się na ten temat rozmawiać. Tej luki nie wypełnia również edukacja seksualna w szkole, która jest na dość niskim poziomie.

Reklama
Seksu sens
My i (inne) zwierzęta
Dobre nawyki
Pokolenie Z
Przyjaźń

Cyfrowe wydania specjalne to wybór najlepszych tekstów dziennikarzy "Polityki" na ważne tematy, którym przyglądamy się pod różnym kątem. Dostępne są dla subskrybentów pakietów Premium i Uniwersum.