Posłuchaj rozmowy z terapeutką dr Alicją Długołęcką o tym, jak pokonać wstyd i otworzyć się na rozmowę z ukochaną osobą.
Jest w tym jakiś paradoks, że ludzie z kilku-kilkunastoletnim stażem w bliskich związkach, znający swoje nawzajem słabości, marzenia, choroby wobec rozmowy o seksie ciągle są onieśmieleni. Niektóre przyczyny wielokrotnie, ogólnie omawiano – wciąż brakuje nam zręcznego języka, wciąż tłamsi nas wstyd, choć w kolejnych pokoleniach zmieniają się jego oblicza.
Ale często jest coś więcej – specyficzna nieprzystawalność na poziomie konkretnej pary. Czy w łóżku są zawsze częścią większych problemów w relacji? Czy mogą być samoistne? Jakie znaczenie mają zmiany libido związane z wiekiem, u kobiet i mężczyzn przebiegające w innym rytmie.
I jak – skoro przez lata temat nie istniał – w końcu zacząć rozmowę? Być może wcale nie od słów.
Jak otwarcie opowiadać o seksualności, pokazuje seria słuchowisk przygotowanych przez Storytel i fundację SEXEDPL.
Teasery wszystkich słuchowisk są dostępne na YouTube.
Joanna Cieśla
Z wykształcenia psycholożka. Lubi pisać, rozmyślać i rozmawiać o tym, co ludzie robią, dlaczego to robią i co w związku z tym czują. Uważa, że edukacja jest najważniejszą sprawą na świecie. Prowadzi podkasty: o edukacji właśnie („Nasza szkoła”) oraz psychologiczny („Jak wytrzymać ze sobą i światem”). Laureatka polskiej edycji Europejskiego Konkursu „Za różnorodnością, przeciwko dyskryminacji”, „Kryształowego Pióra”, Nagrody Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego (potem w jury tego konkursu). Finalistka Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego i Grand Press. Uczestniczka programu Fulbrighta dla dziennikarzy „Journalistic Challenges and Practices” (2023). Jeśli czas jej pozwala, uprawia wspinaczkę, gotuje i słucha jazzu (nie zawsze jednocześnie).