Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Prasa na bruku

Prasa na bruku. Granice wolności mediów

Apelujemy o poczucie wstydu, ale też o poważny namysł nad stanem polskiej prasy, do której wdarły się dzienniki sensacyjne.

Chyba nigdy wcześniej, tak jak dzisiaj, w nowej Polsce, nie zajmowano się równie namiętnie kwestią, czy prasa nie nadużywa swoich praw do informacji, czy wolno jej wszystko i na czym powinna polegać rola dziennikarzy w prześwietlaniu życia osób publicznych. W tej dyskusji udział biorą także sami dziennikarze, jedni w todze obrońców praw do opisywania i pokazywania dosłownie wszystkiego (z reguły zresztą uprawiający osobiście ten rodzaj dziennikarstwa), i inni, widzący potrzebę wyznaczenia jakichś granic przed całkowitą dowolnością i opowiadający się za świadomym samoograniczeniem czy wręcz karnym ograniczaniem prawa do niepohamowanej twórczości dziennikarzy i redaktorów.

Oczywiście zapalnikiem stał się przypadek Piesiewicza, a ściślej mówiąc, publikacja „Super Expressu”, od której się cała sprawa rozpoczęła. Zwłaszcza fakt opublikowania wstrząsających zdjęć senatora, do tego pozyskanych, czy raczej kupionych, od osób, które – jak wszystko na to wskazuje – zrobiły je w celach przestępczych i szantażowych, budził zasadnicze zastrzeżenia. To tak jak gdyby gazeta świadomie weszła we współpracę z przestępcami i zdecydowała się wypełnić ich wolę, bo zastosowany wcześniej przez nich szantaż wobec Piesiewicza opierał się na groźbie, że zdobyte zdjęcia udostępnione zostaną opinii publicznej. Zdjęcia, które głęboko naruszały sferę prywatności znanej postaci życia publicznego, poniżały ją i ośmieszały. Jacek Żakowski na łamach „Polityki” napisał nawet, że po raz pierwszy nie ma wątpliwości, iż „redaktor powinien ponieść odpowiedzialność karną”.

Przypadek tej publikacji został na wiele sposobów już omówiony, gdyż wymuszał odpowiedź w sprawie: w którym miejscu została przekroczona granica przyzwoitości i etyki dziennikarskiej?

Polityka 2.2010 (2738) z dnia 09.01.2010; Raport; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Prasa na bruku"
Reklama