Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Mechanicy

WIDEO: Czego młodzi ludzie szukają w fizyce kwantowej?

Wizualizacja zjawiska dualizmu, nagminnie wystepującego w świecie cząstek elementarnych badanym przez mechanikę kwantową. Wizualizacja zjawiska dualizmu, nagminnie wystepującego w świecie cząstek elementarnych badanym przez mechanikę kwantową. Jean-Christophe BENOIST / Wikipedia
Kto przy zdrowych zmysłach decyduje się na codzienne obcowanie z fizyką kwantową? Przedstawiamy kilku śmiałków.
Jedna z bohaterek filmu 'Mechanicy'Karol Jałochowski/Polityka Jedna z bohaterek filmu "Mechanicy"

Dlaczego właściwie młodzi ludzie, pozostając w pełni władz umysłowych, wybierają niełatwą, nierzadko frustrującą drogę naukową? Namacalne gratyfikacje są rzadkością, zarobki umiarkowanie wysokie, status społeczny uczonych raczej spada, a ryzyko zabrnięcia w ślepą uliczkę - ogromne. To zawodowe ryzyko jest tym większe, im bardziej paradoksalna, przecząca ludzkiej intuicji jest dziedzina wiedzy, którą się zajmują. Trudno o bardziej ekstremalny przykład podobnej nauki niż mechanika kwantowa.

W krótkim filmie, do którego obejrzenia zachęcamy, fizycy opowiadają sami o sobie. O większości z nich już pisaliśmy w Polityce. Hakerka Stephanie Wehner była bohaterką tekstu opublikowanego w dodatku "Niezbędnik inteligenta - Cywilizacja 2.0" (dostępnym w sklepie Polityki). Artur Ekert zdradzał tajemnice kryptologii kwantowej w tekstach "Kryptografia nie z tego świata". Elisabeth Rieper przedstawiała kontrowersyjną dziedzinę biologii kwantowej w artykule "Zjawisko roboczo zwane życiem". Dagomir Kaszlikowski, Paweł Kurzyński i Kwek Leong Chuan mówili o sobie w reportażu "Fizyka rzeczy niemożliwych".

Tym z Państwa, którym się spieszy, proponujemy krótką, 9-minutową, wersję filmu "Mechanicy" z polskimi napisami. Polecamy film w wyższej rozdzielczości oraz pełną wersję, 25-minutową w języku angielskim, znaleźć można pod tym linkiem.

 

Mechanicy - video

 

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną