Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Reprodukcja miernoty

Mało cytowań polskich uczonych

Liczba cytowań prac polskich naukowców, zwłaszcza przedstawicieli nauk społecznych i humanistycznych, jest bardzo niska. Liczba cytowań prac polskich naukowców, zwłaszcza przedstawicieli nauk społecznych i humanistycznych, jest bardzo niska. Alfonso de Tomas / Flickr CC by SA
Publikuj albo giń – ta żelazna zasada obowiązuje w zachodnim świecie naukowym. Jak cię nie cytują, to cię nie ma. Polskich uczonych zdaje się ona nie obowiązywać.
Polskie nauki społeczne i humanistyczne są - w swoim ogólnym obrazie -  prowincjonalne.BEW Polskie nauki społeczne i humanistyczne są - w swoim ogólnym obrazie - prowincjonalne.

Niedawno opublikowaliśmy artykuł Grzegorza Gorzelaka, dyrektora Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) Uniwersytetu Warszawskiego, w którym autor zajmuje się zjawiskiem "niskiej cytowalności" prac polskich naukowców. Artykuł wzbudził duże zainteresowanie środowisk naukowych. Dlatego wracamy do niego i prezentujemy kilka polemik z tezami autora: Romany Kolarzowej z Uniwersytetu Rzeszowskiego, trójki pracowników z Politechniki Warszawskiej, Janusza Gila z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz grupy polskich naukowców pracujących w placówkach amerykańskich. Ostatnie polemiki - autorstwa Marka Węcowskiego z Instytutu Historycznego UW oraz prof. Andrzeja Wróbla. Na koniec - publikujemy finalną odpowiedź autora. Ostatnim zamieszczonym tesktem nie jest już polemika lecz protest Rafała Tołoczki z Uniwerystetu Mikołaja Kopernika w sprawie opublikowanej przez MNiSW listy czasopism punktowanych.

Polityka 36.2012 (2873) z dnia 05.09.2012; Nauka; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Reprodukcja miernoty"
Reklama