Przewodnik na nowe czasy

Tak, odkryłem wadę. Nie wiem, jak poważna ani trwała ona jest, ale sam ten fakt bardzo mnie zmartwił – powiedział Alan Greenspan krótko po upadku banku Lehman Brothers we wrześniu 2008 r. Ową wadę odkrył w dogmatycznie wyznawanej wolnorynkowej ideologii, której hołdował przez 18 lat kierowania bankiem centralnym USA. Od ponad trzech lat świat zmaga się ze skutkami takiej polityki i wciąż nie wie, jak trwała jest ukryta wada kapitalizmu, która spowodowała obecny kryzys. Co do tego, że jest poważna, nikt nie ma już wątpliwości.

W Polsce nie było ani krachu, ani recesji, ale trzęsienie kapitalizmu dotarło i do nas. Żyjemy bowiem w tym samym świecie co Amerykanie i Grecy, globalizacja związała nas na dobre i na złe. Stąd pomysł „Niezbędnika Inteligenta Plus” poświęconego obecnemu kryzysowi – przypominamy w nim diagnozy POLITYKI z ostatnich trzech lat, które nie straciły na aktualności, dodaliśmy też nowe, by ująć wydarzenia z ostatnich tygodni. Nasz publicystyczny sejsmograf odnotował je do 20 stycznia 2012 r.

Głównym autorem tego wydania „Niezbędnika” jest Wawrzyniec Smoczyński, który zajął się kryzysem właśnie po upadku Lehman Brothers, gdy redakcja POLITYKI zdecydowała, a intuicja nas nie zawiodła, iż zanosi się na coś więcej niż kolejną recesję w światowej gospodarce; że w istocie mamy do czynienia z „trzęsieniem kapitalizmu”.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną