Tytułem wstępu: jaki kryzys
Od trzech lat żyjemy w stanie niepewności. Gospodarki wpadają w recesję, premierzy padają jak muchy, ludzie wychodzą na ulice. Na czym polega kryzys i czy dotarł już do Polski?
VIX, zwany wskaźnikiem strachu, notowania od 1990 r. do stycznia 2012 r.
Polityka

VIX, zwany wskaźnikiem strachu, notowania od 1990 r. do stycznia 2012 r.

Kryzysu nie widać, nie da się go zmierzyć. Namiastką wskaźnika jest indeks zmienności giełdy w Chicago. VIX – nazywany potocznie wskaźnikiem strachu – oddaje spodziewaną skalę wahań cen amerykańskich akcji w nadchodzących 30 dniach. Przez niemal dwie dekady osiągał średnio 20 punktów, ale wykres za ostatnie trzy lata przypomina wydruk z sejsmografu po trzęsieniu ziemi. Po upadku banku Lehman Brothers jesienią 2008 r. VIX wystrzelił do 59 punktów, a latem 2011 r., gdy kłopoty strefy euro ogarnęły Włochy, skoczył do 48. Na wykresie widać każdy nieudany szczyt strefy euro, można na nim odnaleźć także kryzys azjatycki i pęknięcie bańki internetowej.

Wstrząsy finansowe powodują zaburzenia gospodarcze o różnej sile. Recesja to spadek produktu krajowego brutto przez co najmniej dwa kwartały z rzędu – na przykład w USA w 2009 r. po upadku banku Lehman Brothers. Gdy spadek PKB jest głęboki i towarzyszy mu wysokie bezrobocie, mówimy o depresji – najsłynniejszym przykładem jest ta po krachu na giełdzie w Nowym Jorku w 1929 r. Znacznie częstszym zjawiskiem są okresy stagnacji, czyli nieznacznego wzrostu i podwyższonego bezrobocia – jak Stracona Dekada w Japonii po krachu giełdy tokijskiej w 1990 r. Wszystkie trzy okresy były nazywane kryzysami, choć ich przyczyny, przebieg i konsekwencje były zupełnie różne.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną