Optymizm na wyrost
Recesja w Europie kontrastuje z ożywieniem w Ameryce. Jest ono tu jednak wciąż anemiczne i niewiele trzeba, aby za cienką powłoką amerykańskiego optymizmu dostrzec poważne źródła słabości.
Dom na sprzedaż w Valley Stream, Long Island. Kryzys na rynku nieruchomości spotęgował rozwarstwienie majątkowe Amerykanów, także między grupami etnicznymi.
Neville Elder/Corbis, Image Bank/Flash Press Media

Dom na sprzedaż w Valley Stream, Long Island. Kryzys na rynku nieruchomości spotęgował rozwarstwienie majątkowe Amerykanów, także między grupami etnicznymi.

W trzecim kwartale 2011 r. amerykański PKB wzrósł o 1,8 proc. w stosunku do poprzedniego; w wyrażeniu realnym, czyli po uwzględnieniu inflacji, po raz pierwszy osiągnięto stan sprzed recesji. Dow Jones, wskaźnik giełdy nowojorskiej, który od października 2007 r. do marca 2009 r. stracił niemal połowę swej wartości, przez następne dwa lata powoli wygrzebywał się z dołka. Dziś można się albo martwić, że jego notowania są dokładnie takie, jak pięć lat temu, albo cieszyć, że odrobił 70 proc. strat.

Nic tak nie pomaga w przełknięciu własnych niepowodzeń jak wieść, że inni mają się gorzej. Wartość akcji notowanych na światowych giełdach stopniała w 2011 r. o blisko 6,3 bln dol., czyli 12,1 proc. Ale indeks S&P 500 utrzymał swe notowania sprzed roku, podczas gdy główny indeks giełdy londyńskiej spadł o 5,5 proc. Szacuje się, że zyski na jedną akcję dla 500 amerykańskich firm wchodzących w skład tego indeksu wzrosły w 2011 r. o 16 proc., a 328 z nich uzyskało lepsze wyniki, niż prognozowali analitycy.

Wreszcie drgnęło na amerykańskim rynku pracy – w grudniu 2011 r. stopa bezrobocia spadła do 8,5 proc., czyli poziomu z lutego 2009 r., gdy rozpoczynała się amerykańska recesja. Tylko w ostatnim miesiącu roku w USA przybyło 200 tys. nowych miejsc pracy. Konsumenci nabrali nieco więcej wiary w przyszłość, co zademonstrowali w czasie świątecznych zakupów, wydając więcej, niż oczekiwano. Lecz wszystko to odbiega na niekorzyść od standardów wcześniejszych okresów ożywienia po recesji.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną