Nie będzie drugiej zapaści
Rozmowa z Amity Shlaes, autorką „Zapomnianego człowieka”, bestsellerowej książki o Wielkiej Depresji, o porównaniach z obecnym kryzysem
Amity Shales, autorka 'Zapomnianego człowieka', bestsellerowej książki o Wielkiej Depresji.
Daniel Acker/Bloomberg/Getty Images/Flash Press Media

Amity Shales, autorka "Zapomnianego człowieka", bestsellerowej książki o Wielkiej Depresji.

Wawrzyniec Smoczyński: – Kim był William Troeller?
Amity Shlaes: – Chłopcem z Brooklynu, którego rodzina nie miała dość jedzenia. Odcięto im prąd, jego ojciec leżał w szpitalu. William powiesił się. Według artykułu w „New York Timesie” z tamtego czasu wstydził się prosić innych o jedzenie.

Dlaczego zaczyna pani swoją książkę od tej historii?
Bo ona jest symptomatyczna. To się stało w drugiej połowie lat 30. XX w., prawie dekadę po wybuchu Wielkiej Depresji. W Stanach wciąż panował głód i bezrobocie. Depresja trwała bardzo długo, były gorsze i lepsze okresy – gdy Troeller popełnił samobójstwo, mieliśmy akurat depresję w depresji. Stany przeżyły zapaść w 1929 r., potem prawie wyszliśmy na prostą i znowu ześlizgnęliśmy się w depresję. To było dramatyczne załamanie o dwóch dnach.

Amerykanie głodowali przez całe lata 30.?
Oczywiście nie każdego roku. Ale od 1929 do 1940 r. były okresy znaczącego głodu, niedostatku i bezrobocia. To, co przeżywamy dzisiaj, jest nieporównywalne z tamtą biedą. Są analogie w sferze działania rynków, ale w Stanach nikt nie głoduje dziś wskutek ostatniego kryzysu.

Skąd wzięła się Wielka Depresja?
Przyczyn było wiele. Po pierwsze, rynek akcji za bardzo urósł i doszło do krachu. Przez dekadę poprzedzającą kryzys indeks giełdy nowojorskiej krążył wokół 100 punktów, potem w kilka lat wystrzelił do 381.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną