Krezusi w kryzysie
Bernard Madoff okradł tysiące ludzi, Warren Buffett uratował wielkie firmy przed bankructwem. Bogacze zyskali w kryzysie dwuznaczną sławę. Także dlatego, że po drodze dalej się bogacili.
Krezusi starzy, Warren Buffett.
Mustafa Quraishi/AP Photo/EAST NEWS

Krezusi starzy, Warren Buffett.

Więzień numer 61727-054 z zakładu karnego w Butner w Kalifornii chętnie udziela wywiadów. „Czuję się tu bezpieczniej niż na zewnątrz. Mam z kim rozmawiać, nie muszę podejmować żadnych decyzji. Przez 20 lat żyłem w ciągłym strachu, że mnie aresztują” – mówił w październiku w rozmowie z Barbarą Walters z ABC News. „Jednym z problemów mojego życia w więzieniu jest to, że mam dużo czasu na myślenie” – wyznał niedawno Dianie Henriques z „New York Timesa”. 73-letni Bernard Madoff wie, że umrze za kratami – jego planowy termin zwolnienia to 14 listopada 2139 r. Sędzia skazał go na 150 lat więzienia i przepadek 170 mln dol. majątku. Taką karę wymierzył za największy przekręt finansowy w historii Stanów Zjednoczonych.

Zanim wpadł, Madoff był podziwianym finansistą, byłym dyrektorem giełdy Nasdaq i znanym nowojorskim filantropem. Słynął z niesłychanego talentu do pomnażania pieniędzy, swoje fortuny powierzali mu dziedzice bogatych rodzin, szacowne uniwersytety, znane fundacje, a nawet wielkie banki. Przez 20 lat wypłacał sute zyski, aż kryzys amerykański z 2008 r. obnażył tajemnicę jego sukcesu: piramidę finansową, gdzie wpłaty od kolejnych inwestorów szły na wypłaty dla tych poprzednich. Madoff oszukał 16 tys. osób na kwotę 18 mld dol. Syn, którego także zrujnował, popełnił samobójstwo, żona poprosiła o separację. Madoff wciąż utrzymuje, że rodzina nic nie wiedziała o malwersacjach, zza krat oskarża za to banki, które według niego musiały domyślać się przekrętu.

Od trzech lat bogacze mają w Ameryce fatalną prasę.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną