Kiedy skończy się ropa naftowa?
Magazyny ropy naftowej należące do firmy PERN z Płocka.
PERN PRZYJAŹŃ S.A./materiały prasowe

Magazyny ropy naftowej należące do firmy PERN z Płocka.

Gdyby wierzyć w najbardziej pesymistyczne przewidywania naukowców z lat 70., zasoby ropy naftowej powinny były wyczerpać się dobre 10 lat temu. Jednak prognozy te nie sprawdziły się w najmniejszym stopniu, a rozpoznane i zbadane zasoby ropy rosną z roku na rok. Dość powiedzieć, że od lat 60. zapasy, uznane za odpowiednie do eksploatacji, znajdujące się na terenie państw zrzeszonych w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), zwiększyły się o 100 proc. i wystarczą na niemal 90 lat ciągłej eksploatacji.

Ocena zapasów ropy naftowej jest trudna, bo wpływają na nią trzy zmienne czynniki: wielkość obszarów faktycznie przebadanych przez geologów w poszukiwaniu surowca, ciągły postęp techniczny w obszarze poszukiwań i eksploatacji oraz zmieniający się poziom zużycia ropy. Elementy tej układanki są zależne od bieżących i oczekiwanych cen tego surowca. Jeśli prognozy są odpowiednio wysokie, zwiększają wyliczalną opłacalność eksploracji znanych zasobów (wykorzystanych jedynie w 1/3), a także pozwalają pozytywnie oceniać potencjał i ekonomikę wydobycia ropy ze złóż niekonwencjonalnych (piasków roponośnych czy skał łupkowych).

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj