Skąd się bierze gorączka?

Gorączka – najczęściej! – jest sygnałem, że wojna naturalnych sił obronnych organizmu z infekcją właśnie się rozpoczęła i nasz ustrój wytoczył przeciwko zarazkom zastępy wojowników. Ich zadaniem będzie rozpoznanie wroga i wyeliminowanie chorobotwórczego wirusa lub bakterii.

W dolnej części mózgu, zwanej podwzgórzem, znajduje się wewnętrzny termostat regulujący temperaturę ludzkiego ciała. Szybko i sprawnie reaguje on na sygnały docierające z tkanek obwodowych. Tam rozpoczyna się wojna z mikrobami, które drogą kropelkową lub przez skórę wtargnęły do naszego ciała. Układ odporności w odpowiedzi na ten atak szybko się mobilizuje. Wyspecjalizowane typy komórek – białe krwinki, limfocyty, makrofagi – mają za zadanie rozpoznać wroga, zaatakować go i wytworzyć czynniki, które przyczynią się do jego likwidacji. Dzięki nim powstaną również substancje, które niesione prądem krwi dotrą do podwzgórza i pobudzą ośrodek termoregulacji.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj