Dlaczego jedni boją się pająków, a inni ciemności?
By zrozumieć to, co dzieje się w naszej psychice, trzeba przede wszystkim nauczyć się odróżniać lęk od zwykłego strachu.
Transformer18/Flickr CC by 2.0

Specjaliści szacują, że co dziesiąty mieszkaniec planety cierpi na napady panicznego lęku. Od arachnofobii, czyli lęku przed pająkami, przez nyktofobię – lęk przed ciemnością, aż po tanatofobię – nieopanowany lęk przed śmiercią. Ile sytuacji, zjawisk, zachowań i przedmiotów, tyle potencjalnych powodów do lęku. Skąd się bierze i czy można się go pozbyć?

Najpierw, jak podkreślają lekarze, lęk trzeba zdiagnozować, bo jest on jednym z zaburzeń nerwicowych, które mogą w poważnym stopniu wpływać na nasze zachowanie i stan emocjonalny. By zrozumieć to, co dzieje się w naszej psychice, trzeba przede wszystkim nauczyć się odróżniać lęk od zwykłego strachu. Ten drugi odczuwamy bardzo często. Jest reakcją na rzeczywiste zagrożenie. Nasz organizm mobilizuje się wtedy do ucieczki lub walki. Do krwi pompowana jest adrenalina, serce przyspiesza, szybciej oddychamy. Gdy mija zagrożenie, wszystko wraca do normy.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną