Niezbędnik

Czy to prawda, że procesory powstają z piasku?

Procesor jest prawdopodobnie najbardziej skomplikowanym produktem wytwarzanym masowo przez człowieka. Zaskakujący może być fakt, że materiał potrzebny do jego produkcji jest na Ziemi bardzo rozpowszechniony. Krzem, bo o nim mowa, stanowi ponad jedną czwartą masy skorupy ziemskiej. Występuje głównie w postaci tlenku krzemu SiO2, który jest głównym składnikiem piasku. Żeby nie było zbyt prosto, do produkcji procesora potrzebna jest bryła czystego krzemu – czystego do tego stopnia, aby jeden atom zanieczyszczeń przypadał na miliard atomów tego pierwiastka. Taki materiał można uzyskać jedynie podczas długotrwałego, wieloetapowego procesu. Ze stopionego krzemu powstaje ogromy monokryształ w kształcie walca o średnicy kilkudziesięciu centymetrów i wadze ok. 100 kg. Walec ów cięty jest następnie na cienkie plastry o grubości do 1 mm. Krzemowe plastry, zwane waflami, są następnie polerowane tak, aby po obu stronach ich powierzchnia była idealnie płaska. Producenci procesorów kupują gotowe wafle od firm specjalizujących się w ich produkcji. Z jednego można wyprodukować kilkaset procesorów.

Droga od krzemowego wafla do procesora jest bardzo długa. Produkcja trwa do 15 tygodni i wymaga nawet 500 przebiegów technologicznych. W tym czasie na powierzchnie wafla nanosi się miliony tranzystorów. Po ich połączeniu za pomocą wielu warstw metalowych ścieżek wafel można pociąć i umieścić w bezpiecznej obudowie.

W całym procesie bardzo ważne jest zachowanie możliwe największej czystości. Powietrze w pomieszczeniach, w których produkuje się procesory, poddawane jest ciągłej filtracji. Pracownicy muszą mieć na sobie specjalne kombinezony ochronne, maski na twarz, okulary i specjalne obuwie.

Niezbędnik Inteligenta „88 Pytań do Nauki” (100054) z dnia 25.06.2012; Nowe wyzwania; s. 84
Reklama