Kiedy ludzie będą masowo podróżować w kosmos jako turyści?
Przedsięwzięcie Virgin Galactic: kosmodrom Spaceport America, zaprojektowany przez Normana Fostera.
Virgin Galactic/materiały prasowe

Przedsięwzięcie Virgin Galactic: kosmodrom Spaceport America, zaprojektowany przez Normana Fostera.

25 maja 2012 r. statek kosmiczny Dragon pomyślnie zacumował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przywiózł pracującym tam kosmonautom pół tony żywności, wodę, ubrania, sprzęt do badań. Niezwykłość zdarzenia polega na tym, że po raz pierwszy za tego typu kosmiczne przedsięwzięcie odpowiada nie rząd, ale prywatna firma SpaceX, która wygrała przetarg na usługi kurierskie dla NASA. To doniosły krok na drodze do komercjalizacji przestrzeni pozaziemskiej, której skutkiem powinno być potanienie kosmicznych technologii, a więc i turystyki.

Siedem prywatnych osób odbyło już wojaże na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie rosyjskich rakiet Sojuz (pierwszy w historii kosmiczny turysta to amerykański milioner Dennis Tito, który poleciał w 2001 r.). Za każdą eskapadę trzeba było jednak zapłacić aż 20–25 mln dol., a wcześniej odbyć specjalne treningi.

Szefem SpaceX, która wysłała na ISS Dragona, jest 41-letni miliarder Elon Musk, urodzony w RPA Kanadyjczyk, współzałożyciel PayPala, serwisu ułatwiającego płatności internetowe.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj