Jak mózg myśli
Czy mózg myśli cały, czy do poszczególnych zadań, np. rozpoznawania twarzy lub liter, wykorzystuje wyspecjalizowane rejony?
Hank Grebe/Purestock/Corbis

Gdyby sporządzić ranking najbardziej zaskakujących odkryć naukowych, to pewien artykuł z tygodnika „Science” opublikowany w grudniu 2011 r. z pewnością zająłby jedną z czołowych lokat. Chodzi o tekst dwojga młodych naukowców z University of Michigan, którzy za pomocą bardzo sprytnego eksperymentu potwierdzili dość niezwykłą hipotezę. Według niej pewien gatunek os potrafi rozpoznawać swoich współplemieńców z roju po... twarzach (jeśli oczywiście uznać, że mają one twarze). Amerykańscy uczeni wzięli pod lupę dwa gatunki os: Polistes fuscatus oraz Polistes metricus. Te pierwsze żyją w gniazdach, gdzie rządzi kilka królowych. Żeby zatem uniknąć niepotrzebnych starć i agresji, rój Polistes fuscatus jest mocno zhierarchizowany. A w takiej dość skomplikowanej strukturze niezwykle przydałaby się umiejętność rozpoznawania i pamiętania, kto jest kim. U drugiego gatunku os sprawy mają się znacznie prościej – rządzi jedna królowa, a reszta to w zasadzie równi sobie poddani.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj