Genialni idioci
Czy można być geniuszem i idiotą jednocześnie? Tacy ludzie – zwani sawantami - istnieją, a naukowcy próbują rozwikłać zagadkę ich dziwnych umysłów.
Kim Peek, zna na pamięć m.in. 7600 książek, numery autostrad biegnących przez amerykańskie miasta, ich wszystkie telefoniczne ich numery kierunkowe oraz kody pocztowe.
Adam Nadel/Polaris/EAST NEWS

Kim Peek, zna na pamięć m.in. 7600 książek, numery autostrad biegnących przez amerykańskie miasta, ich wszystkie telefoniczne ich numery kierunkowe oraz kody pocztowe.

Już pierwsze spojrzenie na bliźniaków Johna i Mi­chaela nie pozostawiało wątpliwości co do ich rozwoju umysłowego. Obydwaj byli niskiego wzrostu, mieli nieproporcjonalne w stosunku do reszty ciała głowy i ręce oraz silną krótkowzroczność. Do tego dochodziły ciągłe tiki nerwowe. John i Michael nie potrafili także zadbać o swoje podstawowe potrzeby i nie nawiązywali spontanicznych kontaktów z innymi ludźmi. Wystarczyła im ich wzajemna obecność i skupianie się na swoich, dla otoczenia kompletnie dziwacznych, rytuałach. Trudno więc się dziwić, że lekarze zawsze klasyfikowali braci jako cierpiących na autyzm lub po prostu opóźnionych w rozwoju.

Mowa liczb pierwszych

John i Michael nie byli jednak zwykłymi upośledzonymi dziećmi. Przekonał się o tym wybitny amerykański neurolog Olivier Sacks, obserwując ze zdziwieniem ich dziwaczne rozmowy, które odbywali za pomocą... liczb pierwszych. Przypomnijmy, że liczby pierwsze to takie liczby naturalne, które dzielą się bez reszty tylko przez 1 i przez siebie same. Do generowania rekordowych liczb pierwszych używa się potężnych komputerów – są bowiem przydatne przy tworzeniu szyfrów. Tymczasem bliźniacy godzinami potrafili z widoczną przyjemnością przerzucać się naprawdę wielkimi liczbami pierwszymi.

Oprócz owej niesamowitej zdolności John i Michael posiadali również wspaniałą pamięć.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną