Wszystko o studentach dzisiaj

Żacy. XXI w.
O wadach i zaletach współczesnych studentów, o studenckiej kulturze i tym, jaki to ma związek z kondycją szkolnictwa wyższego, opowiada prof. Tomasz Szlendak
Prof. Tomasz Szlendak jest socjologiem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie kieruje Zakładem Badań Kultury w Instytucie Socjologii.
Wojtek Szabelski/freepress.pl

Prof. Tomasz Szlendak jest socjologiem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie kieruje Zakładem Badań Kultury w Instytucie Socjologii.

Joanna Podgórska: – Student – kiedyś to brzmiało dumnie. Zostało coś z tego prestiżu?
Tomasz Szlendak: – Mówiąc szczerze, nie. Spójrzmy choćby na dane liczbowe; wskaźnik skolaryzacji wynosi dziś prawie 50 proc. Między 19 a 25 rokiem życia połowa młodych ludzi studiuje. W tak rozległej kategorii społecznej muszą się znaleźć najrozmaitsze typy ludzi – od Sasa do Lasa. Kształcenie od podstawówki po liceum jest tak skonstruowane, że wypuszcza absolwentów, którzy nie potrafią myśleć krytycznie. Nie potrafią napisać kilkustronicowego tekstu. Skąd mają potrafić? W prestiżowych toruńskich liceach uczniowie na lekcjach języka polskiego piszą dwie prace w ciągu 3 lat. Nie umieją formułować myśli, argumentować. U dużej części studentów widok 250-stronicowej książki do przeczytania budzi paniczny lęk. Mamy studentów w tzw. szkołach gotowania lewą ręką na gazie, które przygotowują tylko do wykonywania wąsko wyspecjalizowanych zawodów. Oni doskonale o tym wiedzą. Ludzie, którzy dostają się na porządne uniwersytety, także wiedzą, że to im prestiżu nie zbuduje i żeby wypracować sobie nazwisko, trzeba robić wiele rzeczy poza uczelnią.

Polska to dziwny kraj. Nie wypada być po prostu np. fryzjerką. Wszyscy muszą mieć wyższe wykształcenie. A przepraszam: właściwie po co? To jest czysty kredencjalizm (przekonanie, że dyplom tworzy człowieka). Funkcjonujemy tak, jakbyśmy bez dyplomu nie mieli co wrzucić do CV.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną