Niezbędnik

Francuski eksperyment

Niezwykła szkoła dla informatyków

Xavier Niel w swojej szkole, 2014 r. Xavier Niel w swojej szkole, 2014 r. SIPA / EAST NEWS
L’école 42 to wyższa szkoła dla informatyków. Aby się do niej dostać, nie trzeba mieć matury, a gdy się ją ukończy, nie dostanie się dyplomu. Ale ma się dużą gwarancję zatrudnienia.

Motywem przewodnim trylogii (liczącej pięć tomów) „Autostopem przez galaktykę” Douglasa Adamsa, autora SF, jest „ostateczne pytanie dotyczące życia, Wszechświata i całej reszty”. Odpowiedź brzmi: 42. Taka też, a dokładniej 42 born2code jest odpowiedź Xaviera Niela, francuskiego biznesmena, na problemy ze znalezieniem dostatecznej liczby pracowników dla francuskiego przemysłu informatycznego.

Xavier Niel jest 45-latkiem, którego majątek jest wart ok. 6,6 mld dol. To założyciel i większościowy udziałowiec grupy kapitałowej Iliada. Niel, enfant terrible francuskiego biznesu, został w 2004 r. aresztowany i spędził cztery tygodnie w więzieniu, oskarżony w związku z udziałami w biznesie erotycznym. Jest samotny; według „Forbesa” w gronie półtora tysiąca, w znakomitej większości żonatych, miliarderów należy do 12 najatrakcyjniejszych partii do wzięcia. Nie jest lubiany przez francuski establishment ubrany w eleganckie garnitury z australijskiej wełny, wykształcony przez elitarne grandes écoles. Niel chodzi w dżinsach i z rozpiętym kołnierzykiem i jest dla francuskiego biznesu poważnym zagrożeniem. Założona w 2002 r. firma Free, oferująca za niecałe 30 euro pakiet Freebox obejmujący telewizję, połączenia telefoniczne i internet, stanowi bardzo poważną konkurencję dla Orange, należącej do niedawnego monopolisty France Telecom. Gdy w 2012 r. Niel założył Free Mobile, oferującą usługi telefonii komórkowej za mniej niż połowę ówczesnej ceny rynkowej, trzy duże konkurencyjne firmy – Orange, SFR i Bouyges Télécom – bezskutecznie próbowały zablokować licencję dla Free Mobile w Komisji Europejskiej.

Zdaniem przyjaciół Niel bardzo zmienił się po tym, jak policja aresztowała go na oczach jego dzieci.

Niezbędnik Inteligenta „Uniwersytety 700 lat sporów” (100081) z dnia 05.05.2014; Wczoraj i dziś; s. 105
Oryginalny tytuł tekstu: "Francuski eksperyment"
Reklama