W poszukiwaniu innej przyszłości

Bunt Południa
Na świecie nie brakuje społeczności, które odważyły się odejść od kapitalistycznego paradygmatu i szukać własnej drogi.
W Meksyku, wśród rdzennie indiańskiej społeczności najuboższego stanu Chiapas, w latach 90. powstała Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego – ruch antyglobalistyczny i antykapitalistyczny.
Eduardo Verdugo/AP/Fotolink

W Meksyku, wśród rdzennie indiańskiej społeczności najuboższego stanu Chiapas, w latach 90. powstała Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego – ruch antyglobalistyczny i antykapitalistyczny.

Zachód jest chyba ostatnim miejscem na ziemi, gdzie – jak napisał Leslie Sklair, emerytowany profesor London School of Economics – „łatwiej wyobrazić sobie koniec świata niż koniec kapitalizmu”. Wizje niekapitalistycznej gospodarki wciąż uchodzą tu za rodzaj fantastyki naukowej, a bolesna prawda na temat neoliberalizmu wciąż nie przedarła się do rządowych gabinetów. Ale nie wszyscy chcą żyć w przekonaniu, że – jak mawiała Margaret Thatcher – there is no alternative. Wyzwania wcielenia w życie innych modeli gospodarki, zmiany dogmatu niekończącego się wzrostu i odrzucenia logiki rynku podejmują – tak często pogardzane i lekceważone – społeczności Południa naszego globu.

Guerilla postmodernistyczna

W Ameryce Łacińskiej potrzeba wydania na świat nowego, antykapitalistycznego paradygmatu ujawniła się na długo przed kryzysem 2008 r. Już na początku lat 90. XX w. na południu Meksyku rozpoczęło się powstanie Zapatystowskiej Armii Wyzwolenia Narodowego. Ruch, którego twarzą był zamaskowany subcomandante Marcos, narodził się wśród rdzennie indiańskiej społeczności najuboższego w kraju stanu Chiapas, a jego wymowa oraz symbolika były jednoznacznie antyglobalistyczne i antykapitalistyczne. Wystąpienie Marcosa zbiegło się w czasie z wejściem w życie Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (NAFTA), które oznaczało wycofanie rządowych subsydiów dla miejscowych rolników i konkurencję z amerykańskim agroprzemysłem.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj