Opowieści o końcu świata
Śnimy już tylko koszmary
Fantastyka podpowiada niezliczone scenariusze końca świata, od katastrof klimatycznych po apokalipsę zombie. Z wizjami przyszłości, na którą warto czekać, jest za to poważny problem. Kto dziś śni o utopiach?
Sztuczna inteligencja, także w swojej groźnej dla człowieka formie, pojawia się m.in. w cyklu „Terminator”.
Warner Brothers/Courtesy Everett Collection/EAST NEWS

Sztuczna inteligencja, także w swojej groźnej dla człowieka formie, pojawia się m.in. w cyklu „Terminator”.

Co widzi człowiek, gdy jego umysł wybiega w przyszłość? Jeżeli uznać, że zbiorową wyobraźnię ludzkości reprezentują twórcy kultury, w tym wypadku z naciskiem na fantastykę, trzeba stwierdzić, że jego wizje spowija mrok. W powszechnej opinii miłośników kina i literatury science fiction gatunek ten dotarł do bardzo ponurego miejsca, co objawiać się ma absolutną dominacją obrazów zagłady i upadku nad optymistycznymi światami jutra. W pięć wieków po publikacji słynnego dzieła Tomasza Morusa słowem kluczem w fantastyce naukowej stała się dystopia (czarna, ponura wizja przyszłości).

Kosmiczny upadek

Nie zawsze tak było – jeszcze w pierwszej połowie i na początku drugiej połowy XX w. fantastyka przeważnie spoglądała w przyszłość z nadzieją, wyczekiwała jej jako czasu, gdy ludzkość będzie sięgać gwiazd. Wtedy, za sprawą Isaaca Asimova i jego wydanego w 1950 r. słynnego zbioru opowiadań „Ja, robot”, ludzie mogli myśleć o koegzystencji z inteligentnymi maszynami bez kojarzenia ich z morderczym Arnoldem Schwarzeneggerem. Po tym, jak człowiek wylądował na Księżycu, głód gwiezdnych opowieści stał się zaś tak wielki, że np. tchnął nowe życie w „Star Treka”. Serial emitowany od 1966 r. nie cieszył się wielką popularnością i został skasowany, jego powtórki po 1969 r. przyciągały już jednak tłumy, co zaowocowało powrotem i rozrostem w jedną z największych popkulturalnych franczyz w historii.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj