Post-kapitalizm. Pora dzielenia
Jeremy Rifkin, amerykański ekonomista i teoretyk społeczny, o tym, jak ekonomia współdzielenia oraz przejście z własności na dostęp zmienią nasze życie.
„Dzieje naszej cywilizacji dowiodły, że zmiany paradygmatu ekonomicznego zachodzą wtedy, gdy nowe technologie komunikacyjne sprzęgają się z przełomowymi sposobami pozyskiwania energii”.
Mirosław Gryń/Polityka

„Dzieje naszej cywilizacji dowiodły, że zmiany paradygmatu ekonomicznego zachodzą wtedy, gdy nowe technologie komunikacyjne sprzęgają się z przełomowymi sposobami pozyskiwania energii”.

Tomasz Targański: – Pana zdaniem kapitalizm ma się dobrze?
Jeremy Rifkin: Nie. Uważam, że padł ofiarą własnego sukcesu.

W jakim sensie?
Logika kapitalizmu polegająca na dążeniu do maksymalnej produktywności doprowadziła system na skraj upadku. Osiągnęliśmy ostateczny etap, w którym intensywna rywalizacja utorowała drogę najoszczędniejszej technologii. Już teraz koszty wytwarzania niektórych dóbr są bardzo niskie, w pewnym momencie produkcja zrówna się jednak z kosztami materiałów i pracy, znikną marże, a wraz z nimi zysk.

Kapitalizm będzie powoli zanikał czy raczej coś się nagle zawali?
Nie sądzę, aby nastąpiło jedno dramatyczne wydarzenie, które zmieni wszystko. To jest ewolucja, która już się zaczęła. W ciągu następnych kilkudziesięciu lat będziemy świadkami walki między dwoma konkurującymi paradygmatami gospodarczymi: z jednej strony słabnący kapitalizm, z drugiej zaś rosnąca w siłę dzięki internetowi globalna wspólnota współpracy. Uważam za fascynujące, że ekonomiści nie docenili skutków rewolucji technologicznej, tak silnej pod względem produktywności, że doprowadzi koszty krańcowe wytwarzania produktów niemal do zera. Internet pozwolił konsumentom stać się prosumentami, wytwarzać dobra, którymi mogą nieodpłatnie podzielić się z innymi. Tym sposobem niegdyś wartościowe informacja czy muzyka, dziś są de facto darmowe.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj