O Polityce

Debata w Polityce na temat edukacji muzycznej w Polsce

Zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym „Edukacja muzyczna w Polsce po roku 1989”

Panel odbędzie się w naszej redakcji, we wtorek 8 czerwca, o godz. 18.00 (ul. Słupecka 6, Warszawa).

Gościem specjalnym Spotkania będzie reżyser filmu „El Sistema” Paul Smaczny.

Dyskusję poprowadzi red. Dorota Szwarcman.

Debata organizowana jest w związku z koncertem w Polsce Simon Bolivar Youth Orchestra pod dyrekcją Gustavo Dudamela (Teatr Wielki – Opera Narodowa, 20 czerwca, godz. 18.00).

Organizator debaty i koncertu: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Simon Bolivar Youth Orchestra wraz z Gustavo Dudamelem goszczą tylko w największych salach koncertowych świata oraz koncertują podczas najważniejszych festiwal.

Twórcą programu „El Sistema” jest Jose Antonio Abreu, a jego historia sięga roku 1975, kiedy to Abreu rozpoczął udzielanie darmowych lekcji muzyki pozyskując najzdolniejsze dzieci z biednych wenezuelskich rodzin. Stworzona w ten sposób orkiestra zadebiutowała dwa lata później na International Youth Festival w szkockim Aberdeen. Wtedy właśnie rząd wenezuelski zdecydował się na finansowanie akcji pomocy najbardziej uzdolnionym muzycznie dzieciom w kraju, a Jose Antonio Abreu postanowił poświęcić się realizowaniu swojego marzenia. Chciał, aby wszystkie dzieci, nawet te z najuboższych warstw społecznych posiadały równy dostęp do edukacji. Dziś program „El Sistema” (Fundación del Estado para el Sistema Nacional de las Orquestas Juveniles e Infantiles de Venezuela, w skrócie FESOJIV) jest jedną z najlepiej funkcjonujących akcji społecznych na świecie. Z bezpłatnych lekcji gry na instrumentach korzysta 350 000 osób. W całym kraju pod auspicjami „Systemu” funkcjonuje ok. 125 młodych orkiestr i 180 centrów nauczania. W ciągu 30 lat powstał samonapędzający się mechanizm. Po zakończeniu muzycznej edukacji część dzieci zostaje nauczycielami i zakłada nowe centra, w których uczą się następne pokolenia. Nie bez powodu na motto organizacji wybrano słowa - „Grać i walczyć”. Abreu przekonuje, że nauka muzyki daje szansę na zwalczenie „duchowej biedy”, budząc w młodych ludziach siłę do pokonania trudności. Rzeczywistość zdaje się jego tezę potwierdzać. Zapewniając muzyczną edukację, „El Sistema” wyciąga młodych ludzi z ekstremalnej biedy i uzależnień oraz zapobiega kryminalnym zachowaniom.

Reklama
Reklama