Pomocnik Historyczny

Mieszko I

Mieszko I według Jana Matejki, XIX w. Portret rysowany ołówkiem, pokolorowany po śmierci malarza. Mieszko I według Jana Matejki, XIX w. Portret rysowany ołówkiem, pokolorowany po śmierci malarza. BEW
Jak mógł wyglądać pierwszy polski książę?

Potęga z nałożnic. „W takich pogrążony był błędach pogaństwa, że wedle zwyczaju swego ludu siedmiu żon zażywał” – pisał Gall Anonim o Mieszku, pierwszym historycznym władcy Polski. Przyszły książę urodził się ok. 930 r. (jako syn legendarnego Siemomysła, o matce nic nie wiemy), a panował w latach 960–992. Liczba jego partnerek została zapewne zmyślona przez kronikarza. Stanowi ona aż nazbyt oczywiste nawiązanie do siedmiu grzechów głównych i do religijnej symboliki. Nie znaczy to jednak, że fałszywa jest sama informacja o wielożeństwie wielkopolskiego księcia. Wszystko wskazuje na to, że Mieszko w istocie utrzymywał sporych rozmiarów harem. Nie było to wśród słowiańskich wodzów rzadkością. W towarzystwie siedmiu żon upojne noce miał spędzać przed chrztem władca Rusi Włodzimierz Wielki. Z kolei pomorskiemu księciu Warcisławowi przypisywano posiadanie aż 24 partnerek. Harem zaspokajał osobiste potrzeby władcy, ale też podkreślał jego bogactwo i potęgę. W końcu wyłącznie człowiek naprawdę wpływowy mógł sobie pozwolić na zapewnianie pięknych strojów, biżuterii, wyżywienia i luksusowego zakwaterowania nie jednej, ale kilku czy kilkunastu kobietom. Nie wspominając o zapewnieniu pozycji dzieciom.

Jeśli coś budzi wątpliwości, to charakter podobnych związków. Już tworzący u schyłku XII w. kronikarz Wincenty Kadłubek skorygował opowieść Galla, twierdząc, że Mieszko nie miał siedmiu żon, ale „siedem nierządnych nałożnic”, z którymi na zmianę spędzał noce i które tylko „nazywał swoimi żonami”. Jeden z późniejszych kronikarzy rozwinął jeszcze Kadłubkową interpretację, sugerując, że książę wcale nie cieszył się wdziękami swych kurtyzan naprzemiennie, ale zabawiał się ze wszystkimi naraz, dając dowód swej młodzieńczej jurności.

Pomocnik Historyczny „Narodziny Polski” (100103) z dnia 14.12.2015; O narodzinach państwa Piastów; s. 77
Reklama