Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Polityka i obyczaje

Pisarka Sylwia Chutnik w „Tygodniku Powszechnym” o warszawskiej tęczy i nie tylko: „Palenie tęczy – jest w tym coś romantycznego, muszę przyznać. Ale na poziomie politycznym to raczej ostatnie tchnienie bestii, która zionie nienawiścią, bo tylko to jej ­pozostało”.

Rzesze ludzi świętowały w Ossowie 94 rocznicę Cudu nad Wisłą – relacjonował „Nasz Dziennik”. Jednym z honorowych uczestników tegorocznych obchodów był prof. Bogdan Chazan, któremu podczas mszy dziękował kustosz Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej ks. dziekan Jan Andrzejewski. Profesor otrzymał również od Rady Powiatu Wołomińskiego „pisemne uznanie”.

Prof. Bogdan ChazanFacebookProf. Bogdan Chazan

Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, przekonywał w „Rzeczpospolitej” o konieczności prowadzenia własnej polityki historycznej: „Na jedną odpowiada się drugą. Trawestując powiedzenie Jacka Kuronia: nie należy palić polityki historycznej, należy prowadzić własną”.

Polska Księgarnia Narodowa poleca parę nowości, m.in. dzieło „Kto się boi Ruchu Narodowego”, reklamowane hasłem „Książka ludzi, którzy nie boją się mówić prawdy” oraz „Okiem narodowca”. Autora tej drugiej pozycji zachwala Aldona Zaorska, redaktor naczelna „Zakazanej Historii”: „Marian Kowalski należy do tych, którzy mają odwagę mówić to, o czym inni boją się nawet pomyśleć”.

Demonstracja Ruchu NarodowegoFacebookDemonstracja Ruchu Narodowego

Jan Rulewski, legenda Solidarności, obecnie senator PO, w „Fakcie” bardzo krytycznie o naszym życiu politycznym: „Jeśli partie są wodzowskie, jeśli posłowie i senatorowie oddają się w niewolę szefa, oznacza to, że nie mamy do czynienia z demokracją. Mamy do czynienia z rządami autorytarnymi, choć rozpisanymi na nutach demokratycznych”.

Hubert „Spięty” Dobaczewski z zespołu Lao Che, jak wielu kolegów z branży, polityki nie lubi, ale polityków już trochę tak. „Mnie się wydaje, że ci politycy teraz nie są tacy źli – wyznał „Gazecie Wyborczej”. – Dobrze mi w Polsce dzisiaj. …I wszystko wolno. Mieć zespół i śpiewać, co się chce”.

Hubert Dobaczewski - wokalistka zespołu Lao CheFlickr CC by 2.0Hubert Dobaczewski - wokalistka zespołu Lao Che

Małgorzata Szumowska pracuje nad nowym filmem „body/ciało”, w którym będzie wstawka dokumentalna, mianowicie wypowiedzi ludzi z pewnego osiedla, pytanych, jakiej narodowości był Chrystus. „Na początku wiadome słowo nie chciało im przejść przez gardło – zwierza się reżyserka w miesięczniku „Kino”. – Mówili, że to był Izraelczyk albo że wtedy nie było narodowości. W końcu ktoś powiedział Żyd i ludzie zaczęli po Żydach jechać… Strasznie nas ta sytuacja rozbawiła, ale potem przygnębiła”.

Małgorzata Szumowska z Juliette BinocheGeorges Biard/WikipediaMałgorzata Szumowska z Juliette Binoche

 

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz, wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną