Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Nauka

CoeLux i Raspberry Pi

Techno echo. Przegląd nowości technicznych

Takie światło świeci dokładnie tak, jak Słońce na bezchmurnym niebie. Takie światło świeci dokładnie tak, jak Słońce na bezchmurnym niebie. materiały prasowe
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Raspberry Pi; komputer wielkości paczki papierosów i w cenie butelki szkockiej.materiały prasowe Raspberry Pi; komputer wielkości paczki papierosów i w cenie butelki szkockiej.

Światło w płaszczu

Zazwyczaj unikamy w Technoechu wynalazków w fazie rozwoju, bo – jak uczy doświadczenie – droga z laboratorium pod strzechy jest dużo dalsza, niż by tego chciały działy promocji. Dziś jednak zrobimy wyjątek, bo projekt CoeLux wydał nam się interesujący – prosty ideowo, ale wyrafinowany od strony realizacji. Ponadto finansowany jest ze środków europejskich, objęty siódmym programem ramowym w zakresie badań i rozwoju technologicznego, co dodaje całości powagi. Mówiąc krótko, chodzi o źródło światła maksymalnie zbliżonego charakterystyką do światła słonecznego. Idea to oczywiście nienowa, ale dotąd realizowana najczęściej w sposób upraszczający naturę – poprzez stworzenie żarówki bądź diody emitującej fale o składzie zbliżonym do tych, które wysyła najbliższa nam gwiazda. Efekty widać, kiedy tylko się ściemni. Większość źródeł światła opartych na modułach LED daje rezultaty przygnębiająco dalekie od ciepła naturalnego oświetlenia. Dzieje się tak dlatego, że kolosalny wkład w charakterystykę tego, czym się cieszymy za dnia, daje ziemska atmosfera. Wchodzące w jej skład, poruszające się nieustannie i zróżnicowane cząsteczki rozpraszają fale, dając subtelny, niemal niepowtarzalny efekt, ten, do którego przywykliśmy w trakcie ewolucji – jedyny, który wyprowadza ludzkie istoty z depresji.

Paolo Di Trapani, profesor fizyki z włoskiego Università degli Studi dell’Insubria, od ponad dekady bada możliwość opracowania materiału, który działa jak gazowy płaszcz atmosfery, ale ma grubość nie kilku czy kilkunastu kilometrów, a paru milimetrów.

Polityka 10.2015 (2999) z dnia 03.03.2015; Nauka; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "CoeLux i Raspberry Pi"
Reklama