Nagroda imienia Rakowskiego

Zbadaj, napisz, wygraj

Nagroda im. Mieczysława F. Rakowskiego za najlepszą pracę magisterską z historii PRL

Polityka
Z inicjatywy rodziny Mieczysława F. Rakowskiego, wieloletniego redaktora naczelnego POLITYKI, zrodził się pomysł ufundowania nagrody jego imienia, która pobudzałaby badania nad dziejami Polski lat 1945–89 i wyróżniała wybitne prace z tego zakresu.

Redakcja POLITYKI, w przekonaniu o wadze obiektywnych i krytycznych badań naukowych nad dziejami PRL, przyłącza się do inicjatywy fundatorów nagrody jako jej patron i organizator.

Biografia Mieczysława F. Rakowskiego (1926–2008) wyjątkowo ściśle przylegała do historii PRL. Syn chłopskiego działacza, zamordowanego przez Niemców, od początku tej nowej Polski należał do jej zwolenników, do aktywistów, którzy wierzyli w sens zachodzących zmian, ale zarazem trzeźwo i krytycznie odnosili się do otaczającej ich rzeczywistości. MFR dał temu świadectwo przede wszystkim jako redaktor naczelny POLITYKI, którą kierował 23 lata i która pozostawiła po sobie wiele śladów, pamiętanych tekstów, zyskała tysiące wiernych i wdzięcznych czytelników.

Mieczysław F. Rakowski sam też zajął się wielką polityką, dochodząc do funkcji premiera i pierwszego sekretarza KC PZPR. Szczyty kariery politycznej osiągnął, gdy tamta PRL schodziła z podium i oddawała miejsce rodzącej się III RP. W tych narodzinach MFR również odegrał istotną rolę. Po latach okazało się, że był nie tylko uczestnikiem, ale i szczególnym świadkiem epoki, prowadząc w dyskrecji „dzienniki polityczne”, w których zapisywał wrażenia, rozmowy, refleksje, dzień po dniu, z dużą otwartością i szczerością. Gdy zdecydował się wydać te wielotomowe dzienniki już po 1989 r., czytelnicy, a przede wszystkim historycy, otrzymali niezwykłe źródło wiedzy o dziejach PRL, cenione i często wykorzystywane przez badaczy epoki.

Nagroda, w wysokości 15 tys. zł, przyznawana będzie corocznie za najlepszą pracę magisterską o PRL. Do konkursu zgłaszać mogą swoje kandydatury absolwenci studiów różnych kierunków i różnych uczelni; zachęcamy do tego, gdyż chcielibyśmy, by PRL była oglądana z różnych punktów widzenia i wedle różnorodnych perspektyw badawczych. Szczegółowy regulamin nagrody jest dostępny na stronie internetowej POLITYKI. Prace prosimy nadsyłać na wskazany w regulaminie adres do 30 września, a na początku grudnia (MFR urodził się 1 grudnia 1926 r.) ogłoszone będą wyniki konkursu. Kapitułę nagrody stanowią: dr Barbara Klich-Kluczewska (UJ), prof. Jerzy Kochanowski (UW), prof. Marcin Kula (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, dawniej UW), prof. Wiesław Władyka (UW i POLITYKA) oraz red. Marian Turski (POLITYKA).

Polityka 9.2015 (2998) z dnia 24.02.2015; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Zbadaj, napisz, wygraj"
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną