Archiwum Polityki

Bury, ale farbowany

Za kilka miesięcy partie polityczne zaprezentują na swoich listach wyborczych szeroką ofertę kandydatów na przyszłych posłów i senatorów. Rozpoczęły się już poszukiwania chętnych o znanych i atrakcyjnych nazwiskach. „Rzeczpospolita” doniosła, że krakowski PiS planuje wciągnąć na swoją listę kandydata o nazwisku Ziobro, mającego zastąpić w zbliżających się wyborach innego kandydata o tym nazwisku, któremu obowiązki europosła chwilowo nie pozwalają na kandydowanie. Zdaniem działaczy PiS nazwisko Ziobro jest już sprawdzone i bardzo dobre do głosowania na nie, dlatego nie chcą z niego rezygnować.

W Zachodniopomorskiem w ostatnich wyborach samorządowych wygrało kilku wystawionych przez SLD Napieralskich. Sukces odniósł też jeden Napieralski popierany przez SDPL, co pokazuje, że partia ta przestała już stawiać na Borowskich.

PSL z chłopskim uporem stawia na nazwisko Pawlak. W wyborach samorządowych mandaty zdobyło już paru Pawlaków, ale z pewnością nie jest to ostatnie słowo ludowców, gdyż pokłady Pawlaków są w kraju duże i można nimi zapełnić niejedną izbę. PSL musi tylko uważać, żeby części Pawlaków nie przejęły inne partie, tak jak stało się to z Janami Burymi.

Właściwy Jan Bury jest posłem PSL z Podkarpacia, niestety, w ostatnich wyborach PiS wystawił tam z powodzeniem własnego Jana Burego, zaś nauczony tym doświadczeniem SLD w wyborach samorządowych dołożył jeszcze jednego Jana Burego z tego terenu. W tej chwili z dużych partii tylko PO nie dysponuje na Podkarpaciu Janem Burym, co świadczy o jej dużym zapóźnieniu.

Cztery lata temu sukcesem PO było wprowadzenie do Sejmu aż dwóch Tusków. Niestety, ten drugi (były pomocnik tapicera) trochę dziś zawodzi, gdyż jest mało aktywny i – jak twierdzi w „Rzeczpospolitej” jeden z jego kolegów posłów – „cały czas siedzi zamknięty w swoim pokoju hotelowym”.

Ale fakt ten i tak musi niepokoić Grzegorza Schetynę, który wciąż działa w pojedynkę. Nie można wykluczyć, że drugi Tusk w końcu wyjdzie z pokoju hotelowego i zacznie działać, a wtedy – w obliczu przeważającej liczby Tusków – pozycja Schetyny w partii ulegnie dalszemu osłabieniu.

Polityka 11.2011 (2798) z dnia 11.03.2011; Felietony; s. 97
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną