Archiwum Polityki

Techno echo. Przegląd nowości technicznych

Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.

Słuchawki dla audiofila

W świecie elektronicznych gadżetów za wolność – rozumianą jako brak kabli, gniazdek i wtyczek – trzeba zapłacić zwykle cenę jakości. Weźmy na przykład bezprzewodowe słuchawki – dźwięk poddawany jest kompresji, a więc bezpowrotnemu zniekształceniu, albo słuchawki są ciężkie i niewygodne, albo wyglądają jak element scenografii z kiepskiego filmu SF. Bywają jednak wyjątki, do których należą słuchawki Sennheiser RS 220 – są wolne od wszystkich tych mankamentów. Jakością odtwarzanego dźwięku nie ustępują audiofilskim modelom kablowym. Zaprojektowano je z najwyższym wyczuciem estetyki i ergonomii. Odbiornik, czyli słuchawki właściwe, waży niewiele ponad 300 g. Bez ładowania akumulatorów działa 6–8 godz. Zasięg wynosi 100 m na wolnym powietrzu i 30 m we wnętrzach. Do bazy można przyłączyć zarówno źródła cyfrowe, jak i analogowe. Cena ok. 1800 zł.

 

Laptop dla gracza

Zapewne kończą się czasy dominacji klasycznych pecetów – wielkich blaszanych pudeł. Żyjemy w epoce laptopów. Jednym z ostatnich (oprócz biur) ich bastionów jest społeczność graczy, którzy cenią sobie możliwość nieskrępowanego ulepszania swoich maszyn. Ale producenci laptopów wkraczają i do tego sektora rynku – dobrze radzi sobie Alienware, nie gorzej Asus. Podczas ostatnich targów CES w Las Vegas dołączył do nich kolejny. Laptop Samsung Series 7 Gamer 700G7A to poważny konkurent. Wyposażono go w procesor (Core i7-2630QM) i kartę graficzną (AMD Radeon HD 6970M) o parametrach niezwykle rzadko spotykanych w komputerach przenośnych. Do tego dołożono 16 GB pamięci i dysk twardy o pojemności 1,5 TB. 17-calowa, bardzo wysokiej jakości matryca generuje obraz Full HD. W zapewniającej znakomitą wentylację procesora obudowie zamknięto też napęd Blu-Ray combo. Graczom życie ułatwiać będą także dwa sprytne patenty – podświetlana klawiatura (najczęściej używane klawisze świecą nie na niebiesko, jak pozostałe, ale na czerwono) oraz pokrętło umożliwiające szybkie przełączanie komputera w tryb gracza, biblioteczny czy zbalansowany (każdy charakteryzuje się innym sposobem korzystania z zasobów maszyny). Cena ok. 1800 dol.

 

Kamera dla sportowca

Jest taka nisza urządzeń elektronicznych, w której do niedawna panował względny spokój. Chodzi o małe, wytrzymałe, kurzo-, wstrząso- i wodoodporne kamery wideo HD, zaprojektowane z myślą o miłośnikach czynnego wypoczynku, a zwłaszcza sportów ekstremalnych. Świetne kamery produkuje na przykład omawiana już w tej rubryce (49/10) firma GoPro z USA, która oferuje także bardzo rozbudowany system akcesoriów. Teraz do stawki dołącza zawodnik z Niemiec – CamOne Infinity. Cena zestawu bazowego CamOne jest bardzo przyzwoita – wynosi ok. 1100 zł. Kamera ma wbudowany wyświetlacz LCD, czego nie ma amerykański konkurent. Ma też lampę. I jeszcze coś – już wkrótce można będzie dokupić dodatkowe obiektywy, co dla wielu użytkowników może się okazać kluczowym argumentem przemawiającym na korzyść CamOne Infinity.

 

Statyw dla filmowca

Bardziej zaawansowani użytkownicy lustrzanek hybrydowych i mniejszych kamer wideo borykają się z problemem, jak przymocować do swoich urządzeń jednocześnie mikrofon i lampkę LED? A na dodatek monitor podglądowy? Rozwiązaniem są tzw. rigi – swego rodzaju rekonfigurowalne statywy na dodatkowe akcesoria. Niestety, są to zwykle urządzenia bardzo tanie i kiepskie albo niebotycznie wręcz drogie. Sensownym trzecim wyjściem są np. rigi fińskiej firmy HanGrip. Rzućmy okiem choćby na naramienny statyw Nighthawk v. 2. Sam w sobie bardzo usprawnia pracę z kamerą czy lustrzanką. Ponieważ elementy HanGripa (firma oferuje ich bardzo wiele) łączą się ze sobą niczym mechaniczne klocki lego – Nighthawka można modyfikować i rozwijać wedle własnego uznania. Granice wyznacza wyobraźnia (i stan konta). Fiński rig kosztuje ok. 2000 zł.

Polityka 14.2012 (2853) z dnia 04.04.2012; Nauka ; s. 86
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną