Archiwum Polityki

Paszporty Polityki 2006. Nominacje

Nasi Czytelnicy poznali już wszystkich nominowanych w czternastej edycji nagrody Paszport „Polityki”, a z kolejnego numeru naszego pisma dowiedzą się, kto otrzymał główne laury. Przypomnijmy. Kandydatury zgłaszali krytycy – po dziesięciu w każdej z sześciu dziedzin, w której przyznajemy nagrody, nominacje zaś otrzymali ci, którzy owych wskazań dostali najwięcej. Oficjalnych laureatów wybierze z owych trójek Kapituła „Polityki”. Dziś, na tydzień przed ostatecznymi rozstrzygnięciami, przypominamy nazwiska nominowanych wraz z krótkimi charakterystykami. Paszporty wręczymy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 9 stycznia 2007 r. w Teatrze Polskim. Na transmisję z uroczystości zapraszamy tego samego dnia do telewizyjnej Dwójki o godz. 21.00.

Literatura

Jacek Dehnel

. Poeta, prozaik, tłumacz. Debiutował w 1999 r. książką „Gdańsk” (Marpress). W następnych latach rozgłos przyniosła mu twórczość poetycka, którą doceniła kapituła Nagrody Kościelskich (2005 r.). Rok później ukazała się, zbierająca bardzo dobre recenzje, powieść „Lala” (W.A.B.).

Ignacy Karpowicz. Zajmuje się tłumaczeniami (m.in. z angielskiego i hiszpańskiego), dużo podróżuje, mieszka w Kostaryce i Etiopii, ale akcja jego opublikowanej w 2006 r. (Czarne) powieści „Niehalo” rozgrywa się w jego rodzinnych stronach, w Białymstoku.

Michał Witkowski. Ogólnopolski rozgłos przyniosła mu powieść „Lubiewo” (W.A.B.), rozgrywająca się w środowiskach homoseksualnych w czasach PRL – była nominowana do Paszportów „Polityki” w 2005 r. oraz znalazła się w finale Nagrody Nike (2006 r.). Ostatnio wydał zbiór opowiadań „Fototapeta” (W.

Polityka 1.2007 (2586) z dnia 06.01.2007; Kultura; s. 59
Reklama