Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Kochanie, złagodniej
Laura Bush
amerykańska First Lady, upomniała męża, by zmienił ton swych public znych wypowiedzi.
Prezydenta Busha ponosi czasem iście kowbojska fantazja. Saddama Husajna – „typa, który chciał zabić jego tatę” – nazywał też „uczniem Stalina” czy „morderczym tyranem”. Soczystym słowom zazwyczaj towarzyszył aplauz. Krytyka, i to z najmniej spodziewanej strony, była więc pełnym zaskoczeniem. To, co pociąga masy, nie zawsze pociąga żony.

 

N

ie przestanę chodzić na siłownię i uprawiać joggingu
Lino Verrina
sędzia, przewodniczący trybunału w Perugii, któremu po wydaniu wyroku więzienia na byłego premiera Włoch Giulio Andreottiego telefonicznie grożono śmiercią.
Andreotti, gigant powojennej włoskiej polityki, ma 83 lata. Sąd apelacyjny skazał go na 24 lata więzienia, uznawszy, że były premier przed wielu laty zlecił mafii zabójstwo dziennikarza śledczego Pecorellego. Verrina i drugi sędzia orzekający w sprawie są pod całodobową ochroną policyjną. Andreotti odrzuca oskarżenia. Niemal cała, skądinąd ostro skłócona, włoska klasa polityczna stanęła za nim murem. Nawet półoficjalny organ Watykanu dziennik „Osser vatore Romano” nazwał wyrok absurdem. We Włoszech, jak widać, nikt nie ma oporów przed komentowaniem wyroków niezawisłych sądów, może dlatego, że niewielu Włochów wierzy w ich niezawisłość.

 

T

eraz ruch należy do prezydenta
Jose Bove
osądzony francuski farmer antyglobalista, zapowiedział, że poprosi prezydenta Jaques a Chiraca o ułaskawienie.
Bove walczy z genetycznie modyfikowaną żywnością i restauracjami McDonald’s. Za szkody, które wyrządził swymi akcjami, sąd skazał go na 14 miesięcy więzienia.

Polityka 48.2002 (2378) z dnia 30.11.2002; Świat; s. 42
Reklama