Archiwum Polityki

Opinie

Bp Tadeusz Pieronek
rektor PAT:
„Już żaden polski katolik, zarówno świecki jak i duchowny, nie będzie mógł manipulować autorytetem Jana Pawła II, by uzasadniać swoje antyeuropejskie fobie. Papież jasno pokazał, że jest zwolennikiem integracji europejskiej. Tak stanowcze poparcie Papieża dla procesu zjednoczeniowego bierze się z jego przekonania, że podział na Europę Wschodnią i Zachodnią jest – jak powiedział – podziałem nienaturalnym. Włączenie krajów Europy Środkowo-Wschodniej do Unii Europejskiej, które ma niebawem nastąpić, będzie aktem historycznej sprawiedliwości. Jan Paweł II nie mógł chyba jaśniej dać do zrozumienia, że w tym procesie nie może zabraknąć Polski. Tym bardziej jeśli chcemy – podobnie jak Papież – brać udział w kształtowaniu przyszłego oblicza naszego kontynentu”.
(„Tygodnik Powszechny”, 24 XI)

 

Jan Miszczak
publicysta:

„...Jadąc wstęgą podkarpackich szos co krok drażni widok leżących odłogiem wielkich połaci ziemi rolnej. Tymczasem Liga Polskich Rodzin wspierana przez inne ugrupowania dąży do zakazu sprzedaży ziemi obcokrajowcom argumentując, że ziemia ojczysta jest atrybutem suwerenności. Osobiście nie miałbym nic przeciwko temu, żeby na tych zaniedbanych ugorach choćby Chińczyk uprawiał ryż. Ziemia ma bowiem to do siebie, że nie da się jej wywieźć za granicę i pozostanie w naszym kraju, nawet jeśli kupiłby ją rolnik z antypodów. I wolę taką polską ziemię, na której sieje cudzoziemiec, od tej, na której nikt nie sieje, a tylko platonicznie kocha ojczyźnianą glebę”.
(„Nowiny”, 18 XI)

 

Zdzisław Podkański
poseł PSL:

„–...Jest tajemnicą poliszynela, że obecnie SLD ma w Sejmie dwa koła ratunkowe, gdyby PSL zawiodło – jednym kołem jest Samoobrona, drugim – Platforma Obywatelska.

Polityka 48.2002 (2378) z dnia 30.11.2002; Opinie; s. 96
Reklama