Archiwum Polityki

Pół wieku razem

Już za tydzień „Polityka” skończy 50 lat. Jesteśmy jedną z nielicznych polskich gazet, która ma tak długi rodowód: pierwszy numer tygodnika ukazał się z datą 27 lutego – 5 marca 1957 r.! Równe pół wieku to nie byle co, zamierzamy więc urządzić urodzinowe obchody: zaprosimy do redakcji dawnych i obecnych współpracowników, autorów i przyjaciół gazety, zorganizujemy też Dzień Otwarty dla czytelników, będzie seminarium historyczne poświęcone dziejom pisma „na tle”, a także cykl imprez kulturalnych. Na naszej nowej stronie internetowej www.polityka.pl będzie można obejrzeć film o tym, jak się „Politykę” robi dzisiaj, zapoznać z wyborem zdjęć z reportaży „Na własne oczy” oraz podzielić się z nami refleksją „Czym »Polityka« była i jest w Państwa życiu”.

Przygotowaliśmy też prezent dla Państwa: już w przyszłym tygodniu, wraz z urodzinowym wydaniem „Polityki”, inaugurujemy Kolekcję Jubileuszową Cywilizacja – cykl cotygodniowych dodatków przedstawiających największe odkrycia ostatniego półwiecza.

Z tymże numerem tygodnika będzie też rozprowadzany bezpłatny, a efektowny segregator, umożliwiający gromadzenie zeszytów naszej Kolekcji.

W najbliższym wydaniu – oprócz wielu specjalnych pozycji i niespodzianek – przypomnimy też historię naszego tygodnika. Autor Raportu prof. dr Wiesław Władyka, znany historyk i nasz redakcyjny kolega (właśnie ukazała się jego książka „»Polityka« i jej ludzie” – gorąco polecamy!), zadaje pytanie, które i tak musiałoby i powinno paść: czy „Polityka” może być dumna ze swojego 50-lecia?

Nie szukamy łatwej odpowiedzi. Niespecjalnie też potrzebujemy celebry. Przeciwnie, wydaje nam się, że jubileusz „Polityki” stwarza znakomitą okazję do poważnej – i potrzebnej – dyskusji o naszej najnowszej historii, o życiu w PRL, o różnych formach układania się z władzą i buntu przeciw niej, o genezie Okrągłego Stołu, o przejściu od PRL do III RP.

Polityka 8.2007 (2593) z dnia 24.02.2007; s. 3
Reklama