Archiwum Polityki

Głosy i glosy

To epokowa zmiana kierunku, w jakim podąża szkolnictwo wyższe.
Anne-Marie Slaughter

dziekan Szkoły Woodrowa Wilsona na Uniwersytecie Princeton
Tak kobieta profesor skomentowała mianowanie innej kobiety profesora, pani Drew Gilpin Faust, na stanowisko rektora Uniwersytetu Harvarda. To pierwsza kobieta rektor w 371-letniej historii tego uniwersytetu, ale ta nominacja wyrównała również – pół na pół – proporcje mężczyzn i kobiet na stanowiskach rektorskich tzw. Ivy League, „ligi bluszczowej”, czyli najstarszych i najbardziej prestiżowych amerykańskich uczelni. Dobry przykład na wyrównanie proporcji w polityce?

 

Jak wiele osób, robiłem w młodości wiele rzeczy, których nie powinienem robić i których żałuję.
David Cameron


przywódca brytyjskich konserwatystów
Publicznie przypomniano, że Cameron 25 lat temu, czyli w wieku 15 lat, palił trawkę jako uczeń Eton. O mało co nie wyleciał za to z tej ekskluzywnej szkoły. Glosa pierwsza: już w młodości trzeba zakładać, że się zrobi karierę polityczną i każdą trawkę wypomną. Druga: widać, że popularność Camerona rośnie, a Blaira słabnie, skoro w prasie pojawiło się zioło.

 

W ciągu ostatnich sześciu lat szacunek dla potęgi Ameryki znacznie zmalał. Świat wkrótce będzie wielobiegunowy.
Madeleine Albright


była sekretarz stanu USA
Ameryka nie jest już jedynym supermocarstwem, a świat, jaki narodził się po zakończeniu zimnej wojny, przechodzi do przeszłości. Rosną wpływy takich krajów jak Chiny i Indie, a i Rosja coraz pewniej porusza się na światowych salonach. Tradycyjni europejscy sojusznicy USA odwracają się, a sprawa Iranu dodatkowo zwiększa napięcie.

Polityka 8.2007 (2593) z dnia 24.02.2007; Świat; s. 48
Reklama