Archiwum Polityki

Kadry • Nominacje • Denominacje

Ewa Lewicka-Banaszak (51 l.) została prezesem Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Po ukończeniu socjologii na UW była pracownikiem naukowym PAN, specjalizowała się w socjologii pracy, organizacji i kierowania. W latach 80. działała jako ekspert w opozycji demokratycznej. W l. 1990–97 wiceprzewodnicząca mazowieckiej Solidarności i szefowa zespołu ds. reformy systemu emerytalno-rentowego Komisji Krajowej „S”. W l. 1996–99 członek rady nadzorczej ZUS. W rządzie Jerzego Buzka (z rekomendacji UW) była wiceministrem pracy i pełnomocnikiem rządu do spraw reformy systemu zabezpieczenia społecznego. Od wiosny br. warszawska prokuratura prowadzi postępowanie mające wyjaśnić, czy z jej strony, kiedy jako wiceminister pracy zajmowała się sprawami ZUS, nie doszło do przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Jest mężatką, ma dorosłego syna. Hobby: turystyka górska, jazz, wschodnie sztuki walki.

Ponadto:

• Wicepremier Marek Pol został prezesem Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

Lech Kaczyński (PiS)[unknown_code] oraz Tadeusz Ferenc i Edward Brzostowski (obaj SLD) po wyborze na stanowiska prezydentów Warszawy i Rzeszowa oraz burmistrza Dębicy zrezygnowali z mandatów poselskich. Ich miejsca w Sejmie zajmą: Andrzej Liss (PiS, nauczyciel historii z Pelplina), Grzegorz Tuderek (SLD, były prezes Budimeksu, poseł poprzedniej kadencji) i Joanna Grobel-Proszowska (SLD, prezes jednej ze spółek zależnych Huty Stalowa Wola, była posłanka z l. 1989–91).

Władysław Moroń (doradca prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty) został reprezentantem Polski w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym ITU.

Polityka 47.2002 (2377) z dnia 23.11.2002; Ludzie i wydarzenia; s. 14
Reklama