Archiwum Polityki

Liga intelektu

W każdą środę zamieszczamy jedno lub dwa zadania w „Polityce” oraz jedno w Internecie (www.polityka.pl). Za prawidłowe rozwiązania przyznajemy punkty i losujemy nagrody.

Liga Intelektu (LI) to trzyetapowy konkurs polegający na rozwiązywaniu zadań ćwiczących umysł – wymagających logicznego myślenia, wyobraźni albo erudycji. Każdy etap obejmuje łamigłówki z czterech kolejnych numerów „Polityki” i zamieszczone w tym samym czasie w Internecie. Wśród osób, które w danym etapie zgromadzą przynajmniej LI procent wszystkich punktów możliwych do zdobycia, rozlosowujemy nagrodę w wysokości 300 zł oraz 20 kompletów upominków firmowych „Polityki”.

Klasyfikacja prowadzona jest w trakcie całej LI. Nazwiska czołówki zamieszczamy w „Polityce”. LI osób, które w trzech etapach zgromadzą największą liczbę punktów, zaprosimy na początku lipca do redakcji „Polityki” na finał. Na zwycięzców (mistrza i dwóch wicemistrzów) czeka pula nagród w wysokości 1500 zł.

Rozwiązanie zadania sprzed tygodnia

Szyfry i klucze. Szyfr do sejfu – 918. Poseł Tajny miał 4 klucze; komplet składał się z 7 kluczy .

Etap II, odcinek 4(8)

W holu ministerstwa obok portierni zmontowano szafkę złożoną z 20 skrytek na przesyłki do poszczególnych departamentów. Niestety, fachowcy, którzy to robili, nie popisali się. Dopiero gdy zaczęto przykręcać uchwyty, okazało się, że niektóre drzwiczki otwierają się w prawo, a inne w lewo. Rozmieszczenie drzwiczek otwieranych w każdą stronę było zupełnie przypadkowe.

Górny rysunek przedstawia widok szafki z lotu ptaka przed umocowaniem uchwytów, z uchylonymi drzwiczkami dziewięciu schowków. Na drugim uchylona jest tylko para drzwiczek, do których właśnie przymocowano gałki z różnych stron – lewej (L) i prawej (P).

Proszę oznaczyć miejsca na uchwyty na pozostałych drzwiczkach, oczywiście zawsze z właściwej strony, wiedząc że:

– w każdym poziomym rzędzie schowków jest inna liczba drzwiczek, na których miejsca na uchwyty są z lewej strony;

– w każdej kolumnie jest inna liczba drzwiczek, do których uchwyty należy przykręcić z prawej strony.

Polityka 20.2006 (2554) z dnia 20.05.2006; Społeczeństwo; s. 116
Reklama