Archiwum Polityki

Plotki z totka

Odwołano Mirosława Roguskiego, prezesa Totalizatora Sportowego. Zarząd tej spółki Skarbu Państwa od wielu tygodni rozważał, czy TS ma wydać miliony na wsparcie uczelni ojca Tadeusza Rydzyka. Dla każdego prezesa totolotka najważniejsza jest decyzja: na kogo grać?

Właściciel, czyli Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP), nie chce się na ten temat wypowiadać. – Prezes Roguski jest na zwolnieniu – informuje z kolei sekretarka w TS i obiecuje przekazać numery naszych telefonów, ale przez następne dwa tygodnie pan prezes nie oddzwania. Stanowisko dwóch wiceprezesów TS (nie mogli rozmawiać, odpowiedź przesłali na piśmie) jest następujące: „Nie są nam bliżej znane szczegóły pomysłu biznesowego, o którym wypowiadał się w TV Trwam były prezes TS dr Mirosław Roguski i który to pomysł był wedle naszej wiedzy w stadium luźnego projektu. Jednocześnie podkreślamy, że TS jest spółką Skarbu Państwa, która zajmuje się wypracowywaniem zysków dla budżetu. Natomiast polityka dysponowania wypracowanymi środkami należy wyłącznie do właściciela, czyli do MSP”.

Zupełnie co innego twierdzi Paweł Szałamacha, sekretarz stanu w MSP. W odpowiedzi na interpelację poseł Teresy Piotrowskiej i grupy posłów „w sprawie finansowania przez TS działalności Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu” stwierdza w piśmie z 6 lutego, iż „Przyznanie środków finansowych podmiotom zewnętrznym mieści się w ramach kompetencji zarządu”. Nadto „z informacji, którymi dysponuje MSP, wynika, iż Zarząd TS (...) rozważa możliwość wsparcia finansowego inicjatywy, z którą wystąpiła wyżej wymieniona placówka”.

Interpelacja została sformułowana 5 stycznia, prezes Roguski został zdjęty 27 stycznia, 31 stycznia zarząd TS odpowiada „Polityce”, że dysponowanie wypracowaną kasą należy wyłącznie do MSP, 6 lutego sekretarz stanu z MSP twierdzi, że decyduje o tym zarząd TS. Kto tu kręci?

Misyjna rola TS

Dr nauk humanistycznych Mirosław Roguski do momentu powołania na prezesa TS po wyborach w 2001 r.

Polityka 8.2006 (2543) z dnia 25.02.2006; Kraj; s. 38
Reklama