Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Nie jest to wielki rok dla Stanów Zjednoczonych Ameryki – jeśli już mowa o dalekowzrocznej i pomysłowej polityce gospodarczej.
Henry Kissinger

były amerykański sekretarz stanu
Zbliżające się 85 urodziny nie przeszkodziły Henry Kissingerowi przybyć z Ameryki do szwajcarskiego kurortu Davos, by uczestniczyć w dorocznym Światowym Forum Gospodarczym pod hasłem większej wyobraźni w polityce. Przyjeżdża tam po raz pierwszy od lat i mniej jako polityk, a bardziej jako prezes niewielkiej firmy Kissinger Associates USA. Niewielkiej, ale drogiej, za godzinę konsultacji prywatnych płaci się słono: nielicznych tylko stać na rozmowy. Kissinger publicznie zachęca do wznowienia światowych negocjacji handlowych i krytykuje rząd amerykański za tendencje protekcjonistyczne. Takie rady otrzymujemy za darmo.

 

Mołdawska ambasada w każdym kraju Unii Europejskiej doda naszemu państwu prestiżu i udowodni, że Mołdawia nie jest państwem sezonowym.
Władimir Woronin


prezydent Mołdawii
Mołdawia rozpoczyna ofensywę dyplomatyczną – założy placówki dyplomatyczne w każdym kraju członkowskim Unii (na razie ambasady są w 16 krajach, w tym w Polsce). Prezydent Woronin wie, że tworzenie nowych przedstawicielstw trochę potrwa, więc, by nie tracić czasu, na razie wydał znaczek pocztowy z własną podobizną i symbolami Rady Europy. Od teraz prezydent własnym wizerunkiem będzie zaznaczać obecność Mołdawii na kontynencie.

 

Tom Cruise jest dla scjentologów drugim po Bogu.
Andrew Morton


brytyjski dziennikarz i biograf, m.in. Toma Cruise’a
Odkąd Cruise przystąpił do scjentologów – uważanych w wielu krajach za sektę – robi się o nich i o słynnym amerykańskim aktorze coraz głośniej.

Polityka 5.2008 (2639) z dnia 02.02.2008; Świat; s. 48
Reklama