Archiwum Polityki

Z bagażem jak z jajkiem

Każdy, komu zdarzyło się pakować samochód przed wakacyjnym wyjazdem, z pewnością przeżył taką chwilę: bagażnik wypełniony po brzegi, a pod nogami piętrzy się stos czekających na załadunek toreb i pakunków. Co wówczas robić? Zrezygnować z części bagażu, a może pomyśleć o kupnie większego auta? Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dodatkowego bagażnika.

Specjalistyczne sklepy oferują tak wielki wybór rozmaitych urządzeń służących do przewozu bagażu, że łatwo można się pogubić. Mimo to warto wybrać się właśnie tam, a nie do motoryzacyjnych działów w supermarketach. Choć te ostatnie też oferują wyposażenie do przewożenia bagażu, to jednak nie są to urządzenia najwyższej jakości, a i ze zdobyciem fachowych informacji będziemy mieli tam kłopot.

Tymczasem konsultacja specjalisty jest ważna, bowiem znikło już pojęcie bagażnika uniwersalnego, który nadawał się do każdego auta. Nowoczesne samochody nie mają już rynienek dachowych, do których niegdyś mocowano bagażniki. Teraz konstruktorzy każdego modelu indywidualnie projektują system mocowania. Dlatego pierwszą informacją, jaką sprzedawca musi od nas uzyskać, jest marka, model, a czasem i rocznik naszego samochodu. My zaś musimy sięgnąć do instrukcji obsługi i przeczytać, co w sprawie bagażników dachowych ma nam do powiedzenia producent.

Trudna układanka

Zanim się jednak wybierzemy do sklepu, warto zastanowić się, do czego będzie nam bagażnik potrzebny. Czy chcemy wozić rowery, zestaw do windsurfingu, kajak? A może brakuje nam miejsca w bagażniku wewnętrznym i chcielibyśmy na zewnątrz ulokować namiot i śpiwory?

Jeśli nie jesteśmy zdecydowani, najlepszym rozwiązaniem jest wyposażenie samochodu w tzw.

Bagażnik bazowy, który można łatwo przekształcać w zależności od potrzeb.

Bagażnik bazowy to dwie poprzeczne belki wraz z uchwytami (stopami), za pomocą których mocuje się je do dachu. Trzeba przy tym sprawdzić, czy uchwyty przeznaczone są na pewno do naszego modelu samochodu, bo inaczej ich nie przymocujemy. Jeśli parkujemy na ulicy, lub podczas wakacyjnych wypraw będziemy tam zostawiać załadowany samochód, to warto zaopatrzyć się w bagażnik ze stopami zamykanymi na klucz.

Dodatki 21.2001 + Polityka. Samochody (90009) z dnia 26.05.2001; s. 6
Reklama