Archiwum Polityki

Tydzień na świecie

Indie–Pakistan
Wielu ekspertów wojskowych uważa wybuch wojny pomiędzy Indiami a Pakistanem za nieunikniony. Oba kraje nad granicą zgromadziły już milion żołnierzy; dochodzi tam do wymiany ognia, kilkadziesiąt osób zginęło. Przywódcy Rosji i NATO wezwali obie strony do rozmów mających zapobiec wojnie; amerykański minister obrony udaje się do Indii i Pakistanu z misją pokojową. Mówiono o perspektywie bezpośredniego spotkania prezydenta Pakistanu Perveza Musharrafa z premierem Indii Atalem Bihari Vajpayeem w Kazachstanie, jednak starania o takie spotkanie nie dały rezultatu. Komentarz s. 13.

USA

Federalne Biuro Śledcze (FBI) poinformowało o planach reorganizacji. Prokurator generalny John Ashcroft oraz dyrektor FBI Robert Mueller zapowiedzieli, że w wyniku reformy „struktura, filozofia i misja FBI” będzie skierowana na zapobieganie terroryzmowi. Przewidziano zwiększenie liczby agentów, utworzenie Biura Wywiadu, oddelegowanie analityków CIA do FBI w celu wzmocnienia potencjału analitycznego biura. Reforma jest spowodowana falą krytyki, jaka spadła na FBI po 11 września, kiedy okazało się, że zignorowane zostały ważne informacje o przygotowaniach do ataków terrorystycznych.

Algieria

Krwawo przebiegały wybory parlamentarne w Algierii; islamscy terroryści zamordowali 25 osób. Doszło też do starć policji z kilkuset demonstrantami. Wybory zbojkotowali Berberowie – rdzenna ludność Algierii, oraz opozycja polityczna. Absolutną większość w nowo wybranym parlamencie zdobył rządzący Front Wyzwolenia Narodowego. Frekwencja wyniosła 46 proc. – to najgorszy wynik od 1962 r., kiedy Algieria po wojnie z Francją uzyskała niepodległość.

Dania

Dania zdecydowała się tymczasowo zaostrzyć kontrole na swoich granicach.

Polityka 23.2002 (2353) z dnia 08.06.2002; Tydzień na świecie; s. 14
Reklama